Simon András kiállítás és könyvbemutató
2014.04.24.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
Az önkrományzat képviselő-testülete által létrehozott Negyedszázad Fesztivál programjában ezennel egy képzőművészeti, egyben irodalmi esemény hozott új színeket és igen értékes művelődési alkalmat. Egy grafikai kiállítást a művelődési központ másik termében rendezett könyvbemutató követett.
      A galéria falaira Simon András grafikusművész rajzai kerültek fel. Első pillanatra is meglepő alkotások igen nagy tartalmi gazdagságot mutatnak. A szerző azzal teremtett egészen egyedi világot és csak rá jellemző új stílust, hogy rajzait - többnyire - egyetlen vonallal alkotja meg. Azok hajlékonyságával ábrázol emberi helyzeteket, hétköznapi csodákat, a szeretet, a boldogság isteni üzenetét. Letisztult formavilág és stílus. Egyetlen fehér lap, egy tustoll az alkotó minden eszköze. No és persze a gondolat. Mert eszünkbe juthat, hogy a '60-as évek elején volt egy minimalista irányzat (minimálart) a képzőművészetben, de az éppen a mondanivaló majdnem nullával egyenlővé tételével operált a semmit is minimálisan kifejező képeket, zenéket, szobrokat. Száműzte az ábrázolásból az érzelmi tartalmakat. A Rétságon kiállított művek lényegében különböznek attól az irányzattól. Egyszerű eszközökkel, de gazdag személyes tartalommal és mondanivalóval.
      Zsigmond Vilmos az ismert filmrendező mondta egy helyütt, hogy "jó az, amiből már semmit nem lehet elhagyni, hogy a tartalma megmaradjon." Igen, talán ezekkel a gondolatokkal lehetne legjobban jellemezni Simon András képeit. Az egyszál vonalból zseniális üzenetek ütnek - szinte - mellbe, jutnak el a gondolkodó ember tudatáig, az érző ember szívéig. A rajzok nincsenek egyedül! Mindegyikhez a grafikákhoz hasonló tömörségű, de súlyos mondanivalót hordozó pársosor versek, szövegek tartoznak.
     A megnyitó alkalmával Horváthné Moldvay Ilona - az est háziasszonya - mondott köszöntőt, majd a zenés és irpodalmi közreműködők után kiállításmegnyitót. Az ünnepélyességet Keresztes Konrád zongorajátéka, és Szájbely Zsolt versmondása tette még meghittebbé. A felolvasott versek természetesen a falon is megtalálható, illetve a szerző kötetekbe rendezett műveiből válogatottak voltak. Majd a közönség megtekintette a tárlatot. Ezzel peszer nem lett vége a programnak. Sőt azt lehet mondani, hogy csak ezután következett az igazi szellemi kaland.
      Az intézmény másik termében egy könyvbemutató keretében beszélt a művész életének fordulatairól, a képzőművészettel való találkozásáról, és arról, hogyan jutott el alkotói stilusát meghatározó egyvonalas rajzokhoz. Mint megtudtuk a képek mellett olvasható szövegek később alakultak ki, de mostanság is előbb a rajz születik meg, majd a hozza kapcsolódó vers. Simon András élőszóban bemutatva a köteteket több ilyen verset is felolvasott. Érdemes volt ott lenni, valóban meghatározó élmény nyújtott az est, ahol a házigazda szerepét ugyancsak Horváthné Moldvay Ilona vállalta magára. Ugyancsak elhangzottak versek Szájbely Zsolt tolmácsolásában.
      A könyvbemutató után természetesen meg lehetett vásárolni a köteteket, amelyek egyben tartalmazzák a rajzokat és a hozzájuk tartozó írásokat. Ezeket a szerző dedikálta is a vendégeknek. Sajnos azt nem írhatjuk, hogy a kötetek a tárlat alatt is megvásárolhatók, de alább a szerző honlapjának elérhetőségét megadjuk. Érdemes felkeresni budai galériáját, vagy akár távolból megrendelni köteteket.
      Párt képünk a két egymásbakapcsolódó rendezvényről hoz emlékeztetőt. A szerzői jogokat tiszteletben tartva műveket itt nagy felbontásban nem közlünk, de a fotókon több megtekinthető a személyek mögött a falakon, illetve pár igen lekicsinyített másolatot mégiscsak mellékeltünk, mintegy kedvcsinálónak a látogatáshoz. A tárlat május 17-ig tekinthető meg. 
GiK
.
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-