A forradalom hőseire emlékeztek
2013.10.25.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
Rétság városnak komoly szerepe volt az 1956-os forradalomban. A helyi alakulat katonái szabadították ki felsőpetényi fogságából Mindszenty Jószef bíboros hercegprímást 1956. október 30-án. 1993 óta minden év október végén megemlékezések vannak Felsőpetényben és Rétságon. A bíborosról és a katonáról.
      21 esztendővel ezelőtt a Szilágyi Erzsébet Nőegylet kezdeményezte (és megvalósította), hogy legyen egy ünnepélyes keretek közötti emlékezés, főhajtás azon a helyen, ahol a hercegprímás raboskodott. Később kapcsolódott a megemlékezés eseménysorához Rétság város, hiszen innen indult az a katonai csoport akik kiszabadították Mindszenty József bíborost. Ezért a tettért a csoport vezetője Pálinkás Pallavicini Antal mártírhalált halt. Emléktáblája van Felsőpetényben és Rétságon is miként a hercegprímásnak is.
     A megemlékezés tulajdonképpen az két évtized alatt kialakult rend szerint zajlott. Ünnepi szentmisével kezdődött, melyet a felsőpetényi Munkás Szent Jószef templomban tartottak. Az istentisztelet főcelebránsa Dr. Beer Miklós váci megyéspüspök volt. A szertartás elején a püspök úr megáldotta és megszentelte azt a zászlót, amelyet a Szilágyi Erzsébet Nőegylet készített, és amely alatt vonultak és a jövőben vonulni fognak ezen emlékező, tisztelgő zarándoklatokra.
     A szentmise végeztével körmenet indult az Almásy kastélyhoz, amelynek falán a hősök emléktáblái állananak. A Himnusz hangjai után Fedor István, a település polgármestere üdvözölte a megjelenteket, majd ünnepi beszédet Fukszberger Imre, Csehimindszent polgármestere mondott. Annak Vas megyei településnek az első embere, ahol Mindszenty Jószef született, és töltötte gyermekkorát. Később ezen településről nevezte el magát az egyházi vezető. A szónok egyébként a család tagja, a bíboros unokatestvére. Az emlékező szavak után következtek a koszorúzások, ahol társadalmi- és civil szervezetek küldöttségei mellett koszorút helyeztek el az egyház képviselői, a települések polgármesterei.
      Korábban a messzi útról érkezők vendéglátása Felsőpetényben volt. 2013-ban Rétság vállalta magára ezt a feladatot, így a szeretetvendégség a művelődési központ aulájában várta a Petényből érkezőket, illetve a rétsági ünnepségre városunkba utazókat.
      A laktanya bejárata melletti emlékparkban ugyancsak a több éve kialakult hagyomány szerint zajlottak a megemlékezés méltóságteljes mozzanatai. Szájbely Zsolt szavalata után Mezőfi Zoltán polgármester köszöntőjében felelevenítette a történelmi eseményeket. Itt is, miként a szomszédos községben koszorúzások következtek.
      Képeink a több helyszínen megvalósult, valóban méltóságteljes, és a forradalom hőseinek, mártírjának emlékét elmélyítő eseményekről tudósítanak. 
GiK 
.
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-