Orvosi ügyelet átszervezve
2013.04.27.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
2013. április elsejétől lényegében változott meg Rétságon a központi orvosi ügyelet. Remélhetőleg ebből a betegek semmiféle hátrányt nem tapasztaltak. Az ügyelet ugyanott - a Járóbeteg Szakellátó Központban - üzemel, ugyanabban az időben elérhető és ugyanaz maradt a telefonszáma is.  Azt pedig, hogy reményeink szerint az ellátás színvonala javulni fog,  még korai lenne megelőlegezni.  Bár tájékozódásom alapján erre minden biztosítva van.
      Úgy gondolom, hogy ezen a portálon is feladatunk tájékoztatást adni az előzményekről és a változásokról. Ezért nem csak a rendelőben "néztem szét" - no persze hogy fényképezőgéppel - hanem a szolgálat vezetőjét, a Junimed Kft ügyvezetőjét, Dr. Juhász Attilát is megkérdeztem. Egy részletes interjú keretében válaszolt, amelyet a Rétsági Televízió számára készítettünk, és április 30-tól a szokásos műsorrenden látható is lesz. Itt nem azt választottam, hogy az studióbeszélgetés szövegét lemásolom, hanem a lényeget foglalnám össze röviden.

Szükséges szólni az előzményekről
     Orvosi ügyelet biztosítása minden önkormányzatnak kötelező alapfeladata. Hát bizony ez azt jelenti, hogy ha másként nem tudja megoldani, egyetlen orvosát kell 24 órás szolgálatban - hétvégén, karácsonykor, húsvétkor és más ünnepeken - ügyeletben tartani. Ez gyakorlatilag kivitelezhetetlen. Az a járható út, hogy összefogással meg lehet osztani az ügyeleteket és az időket. Ezért is kezdeményezett Rétság együttműködést a már két évtizede működő központi orvosi ügyelet megszervezésével. A szakmai hátteret a balassagyarmati kórház biztosította, gesztorként pedig Rétság város állta a költségeket, melyeket fejkvóta alapján beszedett a társult önkormányzatoktól.
     A változást két lényeges dolog tette elkerülhetetlenné. Az egyik, hogy a kórházi rendszer átszervezése kapcsán Balassagyarmaton nem volt már lehetőség a rétsági ügyelet ellátására. Elvben 2013. januárjában meg kellett volna szüntetnie a szolgáltatást, de látva azt, hogy intézkedés történik a megoldásra Dr. Szabó Géza kórházigazgató és Dr. Szájbely Ernő intézményvezető főorvos tárgyalásai alapján a váltásig még a régi keretben volt orvosi ügyelet vásosunkban.
     Nem lehet nem szólni a másik okról sem. A szolgáltatás két forrásból volt finanszírozva - és ez így van jelenleg is. Az OEP támogatás mellett a társult önkormányzatoknak is fizetnuük kellett. Annak idején úgy jött létre a megállapodás, hogy az összeget Rétság megelőlegezi, és a partnerek ide befizetik. Nem is lett volna ezzel baj, ha ahogy szerződésben vállalták, úgy is tettek volna. Sajnos az utóbbi időben azt lehetett tapasztalni, hogy a város által kifizetett pénzek nem érkeztek be, így több millió forintos kintlévőséggel tulajdonképpen a város saját feladatait veszélyeztette. Kénytelen volt hitelezni a szomszédos önormányzatok közül a nemfizetőknek. Ez az állapot sem volt fenntartható.

Hogyan indul egy átszervezés?
     A fentebb is vázolt helyzet miatt nem volt könnyű nekifogni az átszervezésnek. A rétsági képviselő-testületi ülésen az utóbbi fél évben szinte mindig szó volt az ügyelet átszerzéséről, annak különféle állomásairól. Ezek az iratok kikereshetőek. Mivel az ügyeletet csak közbeszerzés alapján lehetett átszervezni, mégis az maradt, hogy kell egy lebonyolító, aki meghirdeti a pályázatot. Végülis több egyeztetés után ezt a gesztorságot Rétság képviselő-testülete felvállalta.
     Első menetben meg lettek szólítva az önkrományzatok, hogy ki kíván résztvenni ebben az összefogásban, hiszen jelenleg is járhatnak más utat, akiknek ez nem megfeleleő. Feltétel volt, hogy csak olyanokat fogad el a város, akik kifizették a korábbi tartozásukat. 20 önkormányzat kívánt ebbe az új szervezésbe bekapcsolódni.
      Számtalan egyeztetés kellett a közbeszerzési pályázat kiírásához is, amelyeket legfőképpen a Pénzügyi és Városüzemeltetés Bizottság elnöke, Dr. Szájbely Ernő tartott kézben és adta meg a szakmai válaszokat is. Nem volt mindegy, milyen szakmai feltételekkel íródik ki a pályázat, hiszen ehhez kellett tartania magát később a megbízónak, és a megbízottnak is. Fontos volt hogy csak olyan cég végezhesse ezt a tevékenységet, akinek teljesen átlátható a tulajdonosi háttere, és komoly referenciákkal rendelkezik az egészégügyben. A minimumfeltételek is meghatározásra kerültek, hogy mit kell biztosítania a későbbi vállalkozásnak. Így került meghirdetésre a pályázat az előírásnak megfeleleően. Érkeztek pályázatok, amelyek szabályok szerint lettek bontva, értékelve, majd a képviselő-testület a legjobb pontszámot elért pályázóval kezdte meg a szerződéskötés előtti tárgyalásokat.
      Az ügy azért nem volt egyszerű, mert a város a közbeszerzés lebonyolításán túl nem vállalt pénzügyi kockázatot, hanem minden egyes társult önkormányzattal kellett megkötni a megállapodásokat, amely szerint az OEP támogatáson felüli összegeket a Junimed Kft-nek fizetik. Így Rétság nem vállal más településért anyagi kockázatot. Ezen egyeztetések, és a szolgálat beindításában is Dr. Szájbely Ernő vállalt oroszlánrészt.

A beindulásról és a változásokról
      Április 1-én volt a váltás. Az ügyet bonyolította, hogy éppen húsvétra esett. Mégis sikerült kiesés nélkül megszervezni az átállást.
      Az új orvosi ügyelet teljesn új feltételtrendszerrel indult. Saját maga biztosította a rendelő berendezését, a felszerelést, a műszereket, a járművet, és nem utolsó sorban a szakembereket. Az ügyeletet is ellátó szakápoló személyzetet átvették, így azok munkahelye biztosítva van a továbbiakban is.
      Benézve a rendelőbe túl sokmindent nem lehet látni az avatatlan szemnek. Egyrészről egy korszerűen felszerelt irodát, másrészről egy kezelőágyat és a szekrényekben sorakozó műszereket, gyógyszereket. Annyit lehet tudni, hogy a szolgálat a legkorszerűbb műszerekkel van felszerelve, amelyeket a Junimed Kft biztosít. Az egyszerű vérnyomásmérőtől kezdve, EKG, defibrillátor, és más nagyértékű eszközök, amelyek adott esetben valóban a sürgősségi ellátást is biztosítani tudják, akár újraélesztést is. Sőt mindezekből két készlet. Nem csak a tartalékolás okán, hanem mert a gépkocsiban is ugyanezek a felszerelések jól mozgatható táskákba csomagolva rendelkezésre állanak.
      Az ügyeletet az eddig elérhető 3 orvos helyett 8 orvos látja el. Így nagy biztonsággal tudja beosztani őket a Kft vezetője. Gépkocsivezetőkből is több van, váltásban dolgoznak beosztás szerint. 6  fő közül lehet munkarendbe szólítani sofőröket. Mindjárt egy következő fontos változás, hogy a gépkocsivezetők valamennyien mentősofőrök, ilyen jogosítványuk és képesítésük van. Ez nem csak azért fontos, hogy a kékfényes autót vezethessék, hanem azért is, mert ki vannak képezve a sürgősségi esetek ellátásában való közreműködésre.
      A gépjármű sem semmi. Igaz látszatra  egy Suzuki Ignis, de ha jobban megnézzük látható, hogy a szokásos járműextrákon túl igen csak jó felszereléssel szolgálja célját. Négykerékhajtású autóból már nem hiányozhat a navigáció, és hát a kihangosított telefonos összeköttetés is rendelkezésre áll. A hátsó részben pedig gondosan csomagolva, használatra készen az életmentő felszerelések, esetleges balesetelhárítási felszerelések az oxigénpalacktól, lélegeztetőn át a többi orvosi felszerelésig. Mondhatni ég és föld a majd 500.000 kilométert futott és három hengerrel valahogyan még evickélő évtizedes Opelhez képest. (Gyárilag 4 hengeres). Ezt pedig csak azért kell említeni, hogy mindenképpen kellett volna új járművet beállítani, amit ezen pályázat kapcsán a Junimed Kft. biztosít.

Változott-e az elérhetőség?
     Április elején indult szolgálat ugyanazon a helyen, a rétsági Járóbeteg Szakellátó épületének földszinjén érhető el. Javasolt is, hogy ezt a rendelőt keressék fel azok, akik hétvégén orvosi ellátást igényelnek, de el tudnak jönni. (Gépkocsival könnyen megközelíthető.) Sürgős esetben, amennyiben feltétlenül szükséges az ügyeletes autó orvossal és mentősofőrrel is hívható helyszínre. A telefonszám változatlan: 35/350-361. A következő településekről vehető igénybe: Bánk, Berkenye, Borsosberény, Diósjenő, Felsőpetény, Horpács, Katalinpuszta, Kétbodony, Kisecset, Nagyoroszi, Nógrád, Nőtincs, Ősagárd, Pusztaberki, Rétság, Romhány, Szátok, Szendehely, Szente, Tereske, Tolmács.
     Az ügyelet működési ideje hétköznapokon 16.00 órától másnap reggel 8.00 óráig. Hétvégén és ünnepnapokon 24 órás a szolgálat, tehát előző délután 16.00-tól az az első munkanap reggel 8.00-ig.

Befejezésképpen
     Mint aki a pályáztatás folyamatának egyes részleteiben is részt vett, úgy látom, hogy a szükségszerű váltást sikerült úgy megszervezni, hogy a város és környékének lakossága számára hosszú időre a korábbinál is jobb színvonalon biztosítva legyen a hétvégi orvosi ügyelet.
     Alábbi képek a témához kapcsolódóan a rendelőről és a felszerelt autóról adnak tájékoztatást.

.
GiK- Fotó: GiK és Mészáros Gábor
.
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-