Télűző farsangi mulatság kereplős módra
2013.02.02.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
Ebben az esztendőben az év elejéhez közel esik húsvét így aztán a farsangi időszak, a mulatozás, a jókedv ideje is rövidebb. A városban több intézmény és civil közösség szervez a néphagyományhoz is kapcsolódó rendezvényt. Ezek között az egyik kiemelkedő alkalom már évek óta Kereplő Gyermek Néptánc Egyesület télbúcsúztató rendezvénye. Volt itt síp, dob, álarcok, maszkok, de a telet nem sikerült elijeszteni. Hogy miért nem, kiderül az alábbi sorokból.
     Eddigi tapasztalatok is azt mutatják, hogy amikor a "táncosok" szerveznek műsoros alkalmat, a színházterem zsúfolásig telik. Így volt ez ezennel is. A színpadon Simon Katalin az együttes néptánc oktatója, szervezője, motorja köszöntötte a megjelenteket, és rá is tértek az első műsorszámra.
     Évek óta valami meglepetés  kezdi a hasonló szép napokat. Volt amikor az Escargoz adott "előhangversenyt" egy esztendeje Csernyik Szende lábbábos szórakoztatta nem csak a meghívottakat, hanem a táncegyüttes gyermek tagjait. Most egy Szlovákiából érkezett produkció volt ajándék a jelenlevőknek. A Kuttyomfitty Társulat mutatta be az "Az elvarázsolt királykisasszony" c. mesejátékot. Természetesen a tánc nyelvén adták tudtára kicsinek nagynak, hogy nem mindenki boszorkány, aki annak látszik, mert a próbatételek után királylány lesz belőle. Aztán csapnak is nagy mulatozást. Így is lett, a "lagziba" a kicsik is bekapcsolódtak. Aztán tartott is a játék, a muzsika, a jókedvű tánc egész estig. A kereplősök több csoportja lépett színpadra, az óvodásoktól a felső tagozatosokig. Vendégegyüttes is érkezett, a  Szélrózsa Néptánc Együttes, Budaörsről. Mostani rétsági fellépésüket a mieink szereplése fogja követni Budaörsön a tavasz folyamán. Jó ha hasonló partnerei vannak egy csoportnak. A rétságiaknak már több ilyen kölcsönösségen alapuló barátsága alakult ki.
     A színpadi műsor szinte minden részét vastapsok követték. Aztán ahogy legördült a függüny, a művelődési központ aulájában folytatódott a nap. Terített asztal várt minden fellépőt és a vendéget. A szülők sokféle süteménnyel, szandviccsel készültek, és természetesen nem maradhatott ki a választékból a farsangi fánk sem.
      Megszólalt a zene Földi Lehel és barátai előadásában, és már szólni sem kellett kialakult egy kör és a ritmus vette át az irányítást. Majd több kör szerveződött, és az egész aulát betültötte ez a szabad tánc. Időközben Simon Katalin minden fellépőnek névre szóló emléklapot adott át.
      És hát a terv szerint jött volna a tél ilyesztgetése, Síppal, dobbal, kiszebábbal... csullyogató mondókákkal ... No ezek a kellékek mind-mind elő is lettek teremtve. Egy nagy gond adódott. Az eső folyamatosan jött az égből, emmiatt a gaz gonoszt jelképező bábut mégsem lehetett feláldozni lángokkal lobogó máglyán a tavaszvárás oltárán. Így adódott, hogy nem volt ami elijessze a telet, tehát újabb zord egekre, havakra lehet számítani. Kétségtelen hogy nagyon szép fényképeket lehetett volna készíteni a tűznyelvekkel cirádázott alakról. (Megtettük előző esztendőben azok a képek fellapozhatók.) Mindez a mulatozók kedvét nem vette el. A táncház lüktető hullámzását csak a tombolahúzás szakította félbe. Gazdára találtak az ajándékok, és minden résztvevő jól érzete magát. Számukra már itt a tavasz.
      Befejezésül idézném az emléklapon olvasható örökbecsű gondolatot: "A táncban benne van kicsinyben a világ: jóság, erő, lassúság mind együtt. Az egyik ember ezt szereti, a másik azt, de nincs kinek ne tetszenék a tánc." Ezek Kalidásza indiai költő halhatalan gondolatai, és erre nem is lehet mást mondani, csak azt, hogy nagyon igaza van.
      Képeinkkel igyekszünk a gazdag nap pillanatait megörökíteni. Farsangi mulatság persze lesz még. Soron következik a Vöröskeresztesek bálja egy hét múlva. Arról is beszámolunk.
        GiK   
.
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-