Honismereti akadémia a Szent Koronáról
2012.12.14.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
Egy régen indult sorozat a művelődési központban a Honismereti akadémia. Mindig érdekes történeti, helytörténeti, néprajzi előadások adják a témát. Ezért nem csoda, ha jelentős érdeklődés mellett zajlanak ezek az alkalmak. A legutóbbi ilyen eseményen Dr. Szöllősi József tartott előadást.
     Szöllősi doktort városunkban és a környéken jól ismerik. A mindig siető, de mégis kedves idős úriember persze nem csak ügívédként, a jogtudományokban tud érvényesülni. Maga az élő történelem, és ezt előadása során is megtapasztalatuk.
     A téma a Szent Korona – Magyarország történelmi alkotmányának alapja. Végh József köszöntője után, az előadás tehát több mint ezer év távlatából indult, és közelített napjainkhoz. A magyarság jelképe a korona. Minden a korona tulajdona, és csak az lehet király, akit ezzel a szent tárggyal megkoronáztak. Minden jog a koronától ered. A királyt a koronázáskor tett eskü teszi felhatalmazottá, hogy Árpád vezér vérszerződése óta megalkotott szabályokat - amely a világ első alkotmánya alapjának is tekinthetők - betartsa és betarthassa. Mint elhangzott ezt a kötelezettséget számon is kérheti a nép (akkor csak a nemesek) és mindenkinek kötelessége volt tevőlegesen fellépni a király olyan intézkedése ellen, amely nem követte az esküt. Egy sajátos történelemszemléletből kaptunk izelítőt, amely a tankönyvi anyagtól eltérő megvilágyításban is megmutatja, mi miért történt és annak mi volt a következménye a magyarság históriájában.
     Azután napjainkhoz közeledve egyre inkább a saját történelem, az 56-os időszak eseményei gazdagították az elmondottakat. Mint kiderült Dr. Szőlősi Jószef a korona jogfolytonosságának vissazállítását fontosnak tartja, és azért ma is dolgozik. A jelenlegi Alaptörvény kimunkálásában is részt vett, neki köszönhető többek között, hogy a preambulumba megjelenik a korona eszmeisége, bár a későbbeikben már az Alaptörvény nem teszi magáévá a jogfolytonosság elvét. Konferenciákon, publikációk egész sorával munkálkodik, már csak azért is mert ő az "Alkotmányos Jogfolytonosságot Helyreállító Nemzetgyűlés" elnöke.
      Mindenesetre egy érdekes előadást hallottunk, részben új történelemfelfogással, és azzal tapasztalattal, hogy az események elemzésének sokféle nézőpontja létezik.
      Pár képünk a Honismereti Akadémia előadását illetve az azt követő kötelten beszélgetést örökíti meg. 
     GiK 
.
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-