Ezerszínű Rétsági Ősz
2012.10.30.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
A cím pontos, de ezennel nem a természet szépségeiről szól a tudósítás. Mert bár igaz, hogy az elmúlt napokban a laposan megbújó nap sugarai a legváltozatosabb árnyalatokat csalták a minket körülvevő növények leveleire, az ősz nem csak ilyen szépségeket kínál. A kultúra sokszínűségét kívánta felvillantani egy rendezvénysorozat.
     A művelődési központ még előző évben szerzett pályázati forrásokat az akkori rendezvénysorozat megtartására. A rendezvények sikeresek voltak, és a pedagógusok, középiskolások ebben az évben is várták a programot. Igen ám, de erre most pályázati támogatás nem állt rendelkezésre. Az intézmény ennek ellenére megszervezte a három alkalomból álló előadássorozatot. Mindezt úgy tudta megoldani, hogy az előadók tiszteletdíj és egyéb költségtérítés nélkül vállalták a "fellépést". A közönséget ezennel is elsősorban a helyi középiskolások alkották. 
     Az első rendezvényre az gimnázium egyik termében került sor. Afféle rendhagyó énekóra keretében Simon Katalin Népdalok a Kárpát-medencéből címmel tartott érdekes előadást, amelyen nem csak megtanultak pár dalt, hanem rögtönzött kúrusként fel is csendültek a dalok.
     A második helyszín a művelődési központ kiállítóterme.  Érdekességek Nyugat-Nógrád térségéből címmel Végh József tartott vetített képekkel és legendákat idéző történetekkel élménnyé tett bemutatót környékünk természeti és helytörténeti értékeiről.
     A harmadik napon a könyvtár olvasóterme fogadta a látogatókat, amely majdnem kicsinek bizonyult, hiszen a megnőtt az érdeklődés, ezt a programot már két évfolyam is érdemesnek tartotta a részvételre.  Így mesélek én címmel Krasznai Gyula, a Börzsönyi Helikon főszerkesztője tartott előadást, a mesék természetéről, valóságábrázolásáról az igazság nép ajkán megfogalmazott áthagyományozódásáról. Majd a pár éve megjelent szólásokat feldolgozó könyvéből Szájbely Zsolt olvasott fel, illusztrálva is az elhangzottakat, élményt is nyújtva az ízes tájszólásban előadott történetekkel.
     Képeink a három esemény alkalmával inkább csak a látványt rögzítik és dokumentájják a megtörténteket, hiszen természeténél fogva itt nem a képileg megjeleníthető dolgokon volt a lényeg, hanem a dalban prózában, mesében elhangzottakon.
GiK  
.
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-