Tűzválasztó? - Önkéntes tűzoltók közgyűlése
2012.04.18.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
Nem lenne a különleges esemény, hogy egy hivatalosan is bejegyzett civil szervezet közgyűlést tart. Sőt, ez kötelessége, amelyet a Rétságon működők rendre, kellő akkurátussággal meg is teszik. Csakhogy a rétsági Önkéntes Tűzoltó Egyesület életében, munkájában, feltételrendszerében jelentős változások várhatók.
      Központi döntések alapján összevonásra kerültek a különféle védelmi ágazatok, és a jövőben Katasztrófavédelem szervezetében dolgoznak a régebbi ilyen néven működő szervezetek mellett a tűzoltók is. Ugyanakkor az elérhetőség javítása érdekében növelni tervezik a vonulós tűzoltóegységek számát olyan térségekben, amelyekben eddig csak távolról jöhettek a tűzoltók. Ez egy nagyon jó elképzelés, és üdvözlendő szándék. Bizony jó lenne Rétságnak is, ha állandó ügyeletet adó, felkészített szakemberekkel, jól felszerelt tűzoltóegységgel néhány percen belül elérnék a város bármely pontját, ha azt hozza a szükség.
       Az örömben osztoznak a helyi önkéntesek, hiszen maguk is az egyre jobb szakmai feltételekért küzdöttek eddig is. Vannak persze lényeges elemei az elképzelésnek, amelyek elgondolkodtatóak, és további egyeztetést igényelnek.
      Elsőként az a helyzet, hogy a katasztrófavédelem irányítása nem tud arra költeni, hogy új létesítményt építsenek, vagy a rétsági laktanya területén bőven adódó arra alkalmas épületet újítsanak fel. Így hát kinézték maguknak a város tulajdonában és az önkéntes tűzoltóegyesület kezelésében lévő épületet. Ez részben logikus lépés, hiszen ha lesz hivatásos tűzoltóság, akkor - egyesek úgy gondolják - aligha lesz szükség az önkéntesekre, legalábbis az azonnali beavatkozásokhoz. Csakhogy a helyi önkéntesek egy összekovácsolt közösség. Történetük 8 évtizedre tekint vissza. Az egyik polcon sorakozó kupák csak töredékét képezik a sok-sok siker tárgyi emlékének. 25 fős egyesület meghatározó szervezete a város életének, és számtalan esetben mentettek életeket, vagyont beavatkozásaikkal. Gyakorta oldottak meg önállóan gondokat. Többször előfordult, hogy előbb értek a tűzhöz és kezdték meg a mmunkát, míg megérkeztek a váci, gyarmati tűzoltók.  
     Egykori szertárépületüket a város értékesítette, és kijelölte számukra a jelenlegi ingatlant. Eléggé romos állapotban. No ezt kezdték el felújíteni nem kevés társadalmi munkával. Érdemes szétnézni a házban. Mára kialakított vizesblokkal, zuhanyzóval, öltözővel, raktárral, kis konyhával, tárgyalásra alkalamas teremmel. Mindezt nem kapták, hanem maguk teremtették. Ez nagyon jól jönne a hivatásos tűzoltóságnak, mert a hátralévő munkák befejezésével ez nekik ideális. Meg a 3 kocsibeálló új atókkal.
     Az illetékesek kérték a várost, hogy adja tulajdonba az épületet az új szervezet kialakításához és elhelyezéséhez. A képviselő-testület nem így döntött, hanem a hivatásos tűzoltóság kialakításához tartósan bérbeadás mellett döntött, a szervezet működéséig. Azzal a kikötéssel, hogy az épület használatának megosztásáról, az önkéntesek számára megfelelő feltételekről állapodjanak meg az egyesülettel. Mert bizony ha a hivatásosok - ismétlendő jó célért és a fejlődés érdekében - elfoglalják az önkéntes munkával felújított részt, mi marad a helyi közösségnek? Hát a ház másik része, amely romos, nincs egy mosdó, vízcsap, és semmi, amit a másik oldalon már kialakítottak. A tárgyalások során az is felmerült, hogy van-e létjogosultsága önkéntes egyesületnek, ha lesz állandó vonulós szervezet. Nem részletezve a kérdéskört a válasz minden oldalról az, hogy továbbra is akad feladatuk, bár kétségtelen nem az azonnali beavatkozást igénylő eseteknél. Ilyenmódon az egyesület szakmai közösségként dolgozhat tovább.
      Mindezekről is szó volt a közgyűlésen, amelyre meghívták a helyi önkormányzat képviselőit, de jelen volt Szluka Pál a Katasztrófavédelem megyei igazgatójának helyettese, Noskó Zsolt a megyei és Okolenszki Gábor a balassagyarmati tűzoltóság képviseletében. A közgyűlést Majer Krisztián az egyesület elnöke vezette. Elhangzottak pénzügyi beszámolók, tájékoztató a fentiekben vázolt átszervezésekről. Többen hozzászóltak a témához, a meghívott vendégek közül is. Végül az egyesület tagsága megszavazta a beszámolókat, az alapszabály változását, személyi kérdéseket, az új tagok felvételét és azt, hogy megállapodás alapján akaluljon ki a tervezett együttműködés.
      Mivel igen sok részletkérdés merült fel, rövidnek nem, de eredményesnek mondható tanácskozás után egy közösen elkészített vacsorát fogyasztottak el együtt a jelenlévők. Ilyenmódon fehér asztal mellett is folytatva az eszmecserét. A képek a rendezvényről tudósítanak.
    GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-