Honismereti akadémia a Föld napján
2011.04.20.
-
A Városi Művelődési Központ és Könyvtár számos művészeti, kulturális és szabadidős program között gyakorta szervez eseményeket, amelyek a természet védelmével, az élő környezetünk megóvásával kapcsolatosak. Bizony jó tudni, hogy a minket körülvevő tájak milyen értékeket rejtenek az avatatlan szem elől, és nem árt ha megtanuljuk felfedezni ezeket.
      Most a fenti gondolatok jegyében egyszerre szerveződött a honismereti programmal a természetvédelmi megemlékezés. Be kell vallani, családias körben. Többen jelezték ugyan részvételüket, de a hirtelenk rántört tavaszias idő miatt inkább magában a természetben szorgoskodtak. Szakértő előadónk ezennel is Balog István a bánki Ökoland tábor környezeti nevelője, világutazó, a környezet a táj kiváló ismerője.
      Elsőként a Föld világnapjának hagyományáról esett szó. A kezdeményezés már elég régi. Denis Hayes amerikai egyetemi hallgató 1970. április 22-én mozgalmat indított el a Föld védelmében. Magyarországon 1990 óta ünneplik. Különféle programokkal hívják fel a figyelmet bolygónk sérülékenységére, a környezettudatos magatartásra, természeti értékeink védelmére.
     Majd közvetlen környezetünkkel foglalkozott az előadó. Legfőbb mondanivalója, hogy az ember nem avatkozhat be erőszakosan a természet folyamataiba, mert az végeláthatatlan károkat idézhet elő. De ahhoz hogy meg tudjuk védeni, ismerni kell. Elmondta, hogy péládául a fölénk magasodó Börzsöny hegység sok olyan állatfajnak és növénynek ad otthont, ami országosan is ritkaság, és különösen ezek együttes élete alig fordul elő másutt.
      Érdekes szemléltetéssel készült - no nem a jelenlévők megrémítése okán - hanem arra hivatkozással, hogy rossz beidegződés kapcsán az emberek egyes fajokat "nemszeretem állatként" utasítanak el maguk közeléből, holott azok ártalmatlanok, sőt szeretetre méltók. Ilyenek péládul bizonyos kígyók, amelyeket ő maga lakásban nevel terráriumban. Elmondása szerint kedves kis állatok. Az idegenkedést talán az idézi elő, hogy - mivel hüllők - testhőmérsékletük alacsonyabb az embernél, így tapintásuk hűvös. De aki megbarátkozik velük érzeheti, hogy bőrük nem nedves, hanem selymesen kelleme stapintású, igazán kedvelhető teremtmények. A nyelvük pedig nem fegyver, hanem - akármilyen furcsának hangzik - az a szaglószervük.
     A honismereti-természetismereti sorozat folytatódik. Szakértő előadónkkal legközelebb május 11-én,  a Madarak és Fák Napja alkalmából rendezett programon találkozhatunk. Remélhetőleg ez alkalomból a tanulóifjúság is érdeklődést mutat a valóban izgalmas és tanulságos rendezvény iránt.
     A képek az érdekes programot dokumentálják.
GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-