Kiállítás a Szentgyörgyi Napok nyitányaként
2011.02.19
-
Diósjenőn - úgy hozta a történelem - jelenleg nincs művelődési intézmény. A helybeliek persze emlékeznek rá, hogy nagyon is volt, meghatározó programokkal, rendszeres kiemelkedő tevékenységgel. A település közelmúltbeli vezetése sokallotta a fenntartási költségeket, így hát eladta a kultúra otthonát. Ennek ellenére - vagy talán éppen ezért - igen élénk kulturális élet folyik a Börzsöny lábánál települt községben. Civil szervezetek, alkotó művészek és mások kezdeményezésére gyakorta vannak kiemelkedő, az egész környéket megmozgató programok. Be is számoltunk néhányról, például a Dió Fesztiválról és a Jenő napi eseménysorozatról.
      A téli időszak más tipusú programok megvalósítását engedi. És mivel szándék és igény is van Diósjenőn nem csak egyetlen rendezvényt, hanem egész sorozatot szerveznek Szentgyörgyi Napok címmel. Szentgyörgyi István Diósjenő szülötte. Nevét egy ideig viselte az egykori művelődési ház, ma az iskola őrzi a neves színművész emlékét. Itt szerveződnek a sorozat programjai is.
      Elsőként egy kiállítás, amelyben Diósjenőn élő, vagy onnan elszármatott művészek munkáiból válogattak a szervezők. A tárlat ötlete Dovák B József művésztanártól származik, aki a szervező munka mellett a fizikai megvalósításban is oroszlánrészt vállalt.
      Az igen sokszínű, gazdag anyagot felvonultató tárlat valóban egyszeri és különleges. Az alkotók névsorát végigtekintve is látható, hogy helybeliek mellett egészen messzire került művészek hozták el műveiket. Olyanok, akik valaha hosszabb ideig kötődtek a településhez. Csak felsorolsászerűen: Baranyai-Bőgér Katalin - tőzzománcos, Dr. Bódi István Tibor - faszobrász, Borsi István - szobrász, B. Kontics Éva - festőmővész, Dovák B. József - mővésztanár, Erhardt Piroska - fotómővész, Fricz János - fafaragó, Győri Sándor Miklósné - csuhés, Kucsera Balázs - ötvös, Kucsera-Kiss Veronika - grafikus, Lengyel László - alkotómővész, Manajló Iván - festőmővész, Mátyásiné Bán Ágnes - tőzzománcos, Németh Árpád - festőmővész, Tóth János - bőrmőves, Várady Róbert - képzőmővész, Végh Borbála Karolina - üvegtervező, Dr. Végh Károly - fotómővész. A rétsági közönség számára is sok ismerős név sorakozik itt. Nem véletlen hát, hogy a megnyitó alkalmával szép számmal utaztak városunkból is, hogy résztvegyenek ezen az eseményen. Ismerődök, barátok, művésztársak, művészetkedvelők. Mert a KÖR néven elnevezett művészeti közösség is erre az eseményre tette februári programját. Az iskola galériáját olyannyira megtöltötte a látogatók sokasága, hogy bizony a tér mindkét oldalszárnyán csak sűrűn zsúfolódva tudtak elhelyezkedni.
      Az eseménysorban elsőként Dovák Panka Gyopárka és Dobai Szabolcs hededűmozsikájában gyönyörködhettünk, majd Tóth János, Diósjenő polgármestere, a sorozat fővédnöke köszöntötte a megjelenteket. Ünnepi beszédet Végh József, a Magyar Klultúra Lovagja mondott. Gondolatai itt alul lévő linken megnyithatók. Majd egy kedves figyelmességgel köszönték meg minden kiállítónak a munkáit és a jelenlétet. Átadtak egy kerámia plakettet, ami erre az alkalomra készült. Az ünnepi pillanatok után, a művek megtekintése mellett bőven akadt mód beszélgetésre, a találkozás örömének megélésére.
     Több már nálunk is kiállító művész mellett Dr. Bódi István munkái is megtalálhatók. Ő hosszú évekig dolgozott Diósjenőn, és mint látható a szervezők nem feledkeztek meg hivatása melletti tehetséges alkotóképességéről. Miatta is, meg az összes többi kiállitó miatt is érdemes kilátogatni Diósjenőre. A tárlat egy hétig (február 25-ig) látogatható az iskola nyitvatartási idejében. A képek az ünnepélyes esemény egyes pillanatait igyekeznek dokumentálni.
 GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-