Konferencia a korszerűbb oktatásért
-
A Rétság Kistérségi Munkaszervezet, és a Pedagógiai szakszolgálat arra törekszik, hogy időszakonként egyfajta szakmai klubot szervezzenek a volt járás iskolavezetőinek, óvodavezetőinek, és a szakma, az oktatás helyzete, lehetőségei iránt érdeklődőknek. Így volt ez október 21-én is, amikor a művelődési központ társalgójában jöttek össze azok, akik szivesen tanulnak egymás tapasztalatából, azok a vezetők, akik eljárnak az ilyen eseményekre.
      A fő téma a kompetencia alapú oktatás volt. A cím bizonyára szakmai körökben is magyarázatot igényel, a laikusnak pedig méginkább. Itt nincs mód részletesen kifejteni. A témát vetítettképes előadáson Kovács Árpád a PREKOG oktatási tanácsadója vezette fel. Az apropó pedig az, hogy a kormányzat EU-s forrásokból a TÁMOP pályázati rendszer keretében támogatja azon intézményeket, akik pályáznak. A pénzt a korszerűbb oktatásra és eszközfejlesztésre lehet fordítani. Ahogyan elhangzott érdemes pályázni, hiszen erre jelenleg vannak megnyerhető források, aztán meg lehet hogy nem lesz, csak törvényileg előírják, hogy így kell tanítani.
      A szakértő előadó a módszert, összefüggéseit és lényegét részletesen ismertette. Mi pár mondatban csak úgy foglalhatnánk össze, hogy egy olyan szemléletű oktatásról van szó, ahol nem a lexikális tananyag besulykolása a cél, hanem a gyakorlati életben használható ismereteket szerezzenek a tanulók. Olyanokat, ami az életben előadódó helyzetek megoldásában segít biztos támpontokat - kompetenciákat - kialakítani, és megteremteni az élethosszig tartó tanulás lehetőségét. Részben korszerű szemléltető eszközökkel és digitális tananyaggal, részben a személyközpontú és nem tananyagközpontú módszerekkel, részben pedig új szemléletű oktatási megközelítéssel dolgoznak e cél érdekében. Ehhez a hagyományos tantárgyi szemléletet is több tárgyban át kell alakítani, és tömbösítetten tanítani az összetartozó témákat. 
      Az előadás után két korreferátum is elhangzott olyan intézmények vezetői részéről, ahol pályáztak és nyertek, ennek következtében ez évtől elkezdték bevezetni a módszert. Romhány és Nógrádsáp vezető pedagógusa számolt be eddigi tapasztalatairól. Mást és máshogyan oktatni, új pedagógiai módszerekkel. Mindkét település több 10 millió forintot nyert, és a fenntartó pályázott. 
      Majd a kistérségi szakszolgálat vezetője, Horváthné Moldvay Ilona és Mocsári Gergely - a kistérségi munkaszervezet oktatási referense - szóltak aktuális kérdésekről. Esélyegyenlőségi tervről a szakszolgálat feladatairól.
      A rendezvény keretében kapott felkérést Évinger Boglárka, aki a stresszmentes tanulás lehetőségeivel kapcsolatban hívta fel a figyelmet. Elsősorban arra a tevékenységre, amiről korábban más körben sikeres előadást tartott. És arra, hogy egyszerű módszerekkel lehet motiválni a gyermekeket az örömteli tanulásra, ha már személyközpontú pedagógia irányába mozdulna el az oktatás. Előadását ugyancsak prezentációval támasztotta alá. Akinek pedig felkeltette az érdeklődését, azok megtalálhatják a téma részletesebb ismertetését és elérhetőségeit is honlapján. Mint elmondta szivesen tesz eleget felkéréseknek a téma népszerűsítésére és konkrét feladatokra is.
     Képeink a konferencián készültek.
 GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-