Bélyeges tégla kiállítás
-
Sok különleges bemutatónak, tárlatnak adott már helyet a művelődési központ kiállítóterme. Volt itt már építőanyagoktól a hüllőkön keresztül a türelemüvegekig szinte minden. Téglakiállítás még nem volt. Mi lehet izgalmas kulturális kaland egy téglában, kérdezhetnék. Aki nem látogat el, az valószínűleg nem is érzi meg ezeknek a "köveknek" a régmúlt századok üzenetét hordozó szellemét.
     Az installáció is rendhagyó volt, hiszen a különleges darabokhoz különleges alkalmatosságok kellenek. Polcokon, asztalokon sorakoztak a nagyjából hasonlatos méretű egykor építési célra használt égetett tömbök. Több mint 400 darab. Bár ez is csak kisebb része a gyűjteménynek. Mert a mostani bemutató egy lelkes magángyűjtő jóvoltából került a látogatók elé. Menyhárt Miklós bernecebaráti gyűjtő már régóta foglalkozik ezen különleges, ritka kollekció összeállításával. Hát nem egy könnyű műfaj, az biztos ... Nem csak arról van szó, hogy a mostani darabok összesen is többek egy tonnánál, hanem arról, hogy ezek a téglák nem a tüzéptelepek raktárainak polcáról kerültek le folpakkal csomagolva. Bizony ezek mindegyike történelmi időket látott habarcsba ágyazva valamely ház falában. Aztán a lebontást követően lehetett felkutatni, megszerezni, kiválogatni, és szorgos munkával úgy letisztítani, hogy ne sérüljön a rajta található bélyeg.
     Mert hiszen ez a lényeg. A sima tégla is bizonyára sok érdekességről árulkodik a szakembernek, de ezekben éppen az a különleges, hogy egykori előállítója, gyártója valamilyen jegyzettel látta el. Van amelyikben csak egy évszám vagy a gyár neve található, van amelyben egyszerűbb vagy bonyolultabb grafikai elemek kerültek kiégetésre. Így aztán azonosítható, hogy hol készült és mikor. No meg megcsodálható az akkori készítők leleményessége, mert ez az anyag azért túl sok lehetőséget nem teremt a művészeti alkotásra. Meg különben is befalazzák. Egyfajta palackpostaként is felfoghatjuk az utókor számára, hiszen évtizedekig, de inkább évszázadokig őrizte rejtett üzeneteit, amíg előkerült és letisztítva láthatóvá vált a belé égetett minta. Vannak amelyek alig múltak el 60 évesek. Ezek "fiatalnak" számítanak, mert bőséggel található a Rétságra elhozottak között is 1800-as években gyártott példány, de még 250 évnél idősebbet is találtam. A gyűjtő elmondása szerint még ennél korosabbak is vannak birtokában, és talán itt a polcokon is.
      A tárlatot Kádár József a „Monarchia” Bélyeges Tégla Gyűjtők Egyesületének tagja nyitotta meg. Érdekes dolgokat mondott. Olyanokat, amire úgy általában nem gondol az ember egy téglával kapcsolatban. Például, hogy az építésnek ez a kelléke már többezer éve szolgálja mestereket, tulajdonképpen azonos felhasználási formában. Aztán elmondta, hogy évezredekkel ezelőtt a téglagyártás különleges ritus keretében, a király jelenlétében kezdődött. Valami olyan módon, mint amikor kincset készítenek. És tulajdonképpen az is volt. És kincs a mai kor emberének minden megtalált darab, hiszen egy szeletnyi történelmet sugároz, a régmúlt hangulatát idézi.
      Tulajdonképpen fotón nem könnyű visszadani az olykor már elhalványodó rajzolatokat. Vannak persze markánsabb darabok, azokról pár fotóval szolgálhatok izelítőül. Érdemes elmenni és végignézni - mint emlitettem - közel 500 darabot. Különös hangulat, különös élmény. A falakon azért különféle dokumentumok is segítenek azoknak, akik többet akarnak tudni az egyes gyártókról, illetve arról a szokásról, hogy a mesterek megjelöljék termékeiket. A kiállítás október 3-ig látogatható, a művelődési központ nyitvatartási idejében. 
  GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-