Bajvívás és mulatság Drégelypalánkon
-
Igazán gazdag kulturális kinálatot nyújtanak a környező települések szervezői. Minden szombat-vasárnap 3-4 jelentős eseményre kerül sor kistérségünkben. A múlt hétvégén az egyik legkiemelkedőbb program kétségkívül a  Drégelypalánkon szervezett Szondi Várjátékok - "Bajvívás és mulatság…" címmel. Köztudott, hogy portálunk lelkes örömmel számol be a környező eseményekről is, ha kapunk képes tudósítást és néhány mondatos ismertetőt. Az eseményekről tudósító krónikásunk igazán kiváló képekkel és részletes visszaemlékezéssel idézi fel a gazdag programsorozatot, amit ezennel is megköszönünk. Alább ezt adjuk közre.
GiK 

Szondi Várjátékok

Idén 19. alkalommal került megrendezésre a Szondi Várjátékok Drégely váránál és a vár alatti Schaffer- kúti tisztáson. Az ünnepségre látogatókat ezúttal is gazdag programkínálattal várták a szervezők.
     Drégely vára mind Nagyorosziból, mind Drégelypalánkról, vagy akár a hegyeken keresztül is jól kitáblázott utak, ösvények mentén közelíthető meg. A Schaffer - kúti tisztáshoz legegyszerűbben a Drégelypalánkról induló Apródok Útja Tanösvény tábláit követve juthatunk el, ez az ösvény a várnál ér véget. A vonattal érkezőknek lehetőségük van a Schaffer-kúti ideiglenes megállónál leszállni, ahonnét 2 perc sétával eljuthatnak a tisztáshoz, majd onnét 45 perces sétával a várhoz. Autóval érkezőknek a Scaffer-kút közelében van parkolási lehetőségük.
     A jeles napon már reggel megkezdődtek az előkészületek mindkét helyszínen. A tisztáson sátrakat szereltek, padokat hordtak, felütötték a konyhát, ahol sülni- főni kezdett a több száz adag
ebéd, helyi specialitások, melyek már sok éve sikert aratnak az idelátogatók körében.
     Közben a várhoz érkezők az ünnepi megemlékezésre hangolódhattak az Igricek középkori zenekar segítségével, de láthattak itt korhű ruhákba öltözött vitézeket, fegyverbemutatót. Részt vehettek Drégelyvár jelképes ostromában, érdekes élő történelem órán meghallgathatták a vár ostromának hiteles történetét, legendákkal, érdekességekkel kiegészítve a hollókői lovagok előadásában. Lázár Attila egri előadóművész különleges középkori hangszerbemutatóval színesítette a látnivalók sorát. 
A várnál, a bástya alatti tisztáson 13 00 órakor kezdetét vette az ünnepi megemlékezés. A Himnusz hangjai után egy 1885-ben, Szondi György emlékére írt verset szavalt el Styasznyi Gitta, majd Dombai Gábor, Drégelypalánk polgármestere köszöntötte a vendégeket és az idelátogatókat. Megemlékezett Szondi Györgyről és a hősi halált halt várvédőkről, kiemelte e jeles nemzeti emlékhelyünk méltó megóvásának jelentőségét, az emlékezés hagyományának fontosságát, melyet községük és lakói is előtérbe helyeznek, és évről-évre sokat tesznek azért, hogy e szép hagyomány ne merüljön feledésbe.
Ezt követően Medvácz Lajos, Balassagyarmat polgármestere, a Balassagyarmati Többcélú Kistérségi Társulás elnöke mondott ünnepi köszöntőt. Megemlékezésében köszönetet mondott a vár hős védőinek, hangsúlyozta a hagyományok ápolásának fontosságát, melyben a történelmet és az emlékezést átadjuk az utódoknak. Szót ejtett régi hagyományok felelevenítéséről, mint a Szondi emlékéhez kapcsolódó Szondi emlékérem megújítása, ezzel is ápolva ez a gazdag hagyatékot, melyet az emlékezés ránk, utódokra hagyott.
     A köszöntő után részleteket láthattunk és hallhattunk a „Drégely hőse” és az „Elindulunk Őseink Útján…” című, darabból, melyek szerzői drégelypalánki vagy a településhez szorosan kötődő fiatalok, s mely zenés darabokat az elmúlt években mutattuk be. Ez utóbbi   gyönyörű zenés darab Szondi emléke és a vár hős védői előtt tiszteleg, bemutatva az elszánt hősiességet, a nagyon is emberi belső vívódást, a török elleni küzdelmet és a vár elestét, mindezt méltó és felemelő módon. Az előadást a helyi Esthajnalcsillag hastánccsoport  előadása színesítette, rövid időre elénk varázsolva a múltból a pasa háremét. Ezúttal a koreográfiát színpadra állító Szerencsi Erika is tanítványai között szerepelt. Végül a szólóénekesek- Hommer László, Pálmai Krisztián, (a darab szerzői) valamint Fábián Gábor a lánykórussal kiegészülve adták elő utolsó énekszámukat, szép és megható keretbe foglalva ezzel ezt az emlékezetes és felemelő előadást. 
     Ezt követően a program a belső várudvarban folytatódott, két dudás kíséretével jutottunk a meredek lépcsőkön át magaslatra, ahol a vendégek koszorúkat helyeztek el a hősök síremlékénél. Ezt követően Végh József helytörténész, sokéves kutatási anyagát felhasználva mesélt a vár történetéről és Szondi Györgyről. Majd Teszáry Károly, a Drégelyvár Alapítvány kuratóriumának elnöke rövid beszámolót tartott az Alapítvány éves tevékenységéről, az eddigi munkálatok előrehaladtáról és jövőbeni terveikről. Kérte a látogatók segítségét, hogy ez a hely a méltó megemlékezés helyszíne maradhasson, továbbra is tiszteljük és szeressük e hely szellemét, óvjuk nemzetünk történelmének e dicső emlékhelyét. Búcsúzóul néhány érdekes és megható részletet olvasott fel a vár vendégkönyvének beírásaiból. 
A megemlékezés a Szózat soraival zárult, melyet a jelenlévők közösen énekeltek el. A gyönyörű idő, a lenyűgöző kilátás, a messzire is tisztán látható hegyek, a futó felhőárnyékok mintázta domboldalak, a távolban megszámlálható települések sora is hozzájárult, hogy az ide látogatók szép élményekkel gazdagodva távoztak. 
     A program a vár alatti Schaffer- kúti tisztáson folytatódott sokszínű, családias, gyermek és felnőtt számára egyaránt érdekes látnivalóval. A drégelypalánki asszonyok helyi ételekkel várták a vártól érkezőket, a vendégek megkóstolhatták a szilvalekvárral töltött dedellét, a lekváros és a fokhagymás laksát és az ízletes gulyást és fánkot.
     A tisztás belső részét a gyömrői Szent László Lovagrend és az egri Vitézlő Oskola történeti bemutatója foglalta el, sátraikkal, díszleteikkel, ételkóstolóikkal, fegyvereikkel, gazdagon díszített különös ruháikban egy letűnt kor hangulatát varázsolták elénk, mi több kézzelfoghatóvá tették minden érdeklődő számára. A rétsági Árpád Íjász Egylet bemutatója után íjászatban, történelmi játékokban tehették próbára magukat a bátor jelentkezők. Toma és Csapata szintén hagyományos öltözetben és hagyományos korhű játékokkal tette színesebbé a középkori forgatagot. Az Apródok Udvarában – jórészt - a Sugárkankalin Turisztikai Egyesület településeinek kézművesei segítségével sokféle kézműves tevékenységgel ismerkedhettek meg az apró(do)k és az idősebbek is. Dovák B. József segítségével tűzzománcot égethettek és megismerhették e technika titkait. A honti Egyházy Gáborral agyagedényeket korongozhattak, Magdi tanárnővel papírmadarat hajtogathattak. Bartha István a türelemüveg készítés rejtelmeibe engedett bepillantást, saját kollekciója reprezentálta rég óta és magas színvonalon űzi ezt a nagy kitartást igénylő tevékenységet. Ezen kívül gyöngyözhettek Zsuzsival és Mónival, bőrözhettek Gyulával, üveget festhettek, sógyúrmázhattak Evelinnel, kipróbálhatták a hennafestést Évivel, a népszerű airbrush festés technikát Nagy „Sárga” Gáborral, megismerkedhettek a fafaragás és intarziakészítés rejtelmeivel egy Ipolyhídvégről érkező bútorrestauráló segítségével.  A Magyar Madártani Egyesület önkéntesei totóval és vetélkedőkkel várták az érdeklődőket, Balogh István a természet érdekességeihez vitte közelebb látogatóit egyedülálló állatkoponya gyűjteménye és színes, élménygazdag előadásai révén. Akit részletesebben érdekelt a múlt, a történelem, az kedvére választhatott Végh József helytörténeti írásaiból, többek között - az idén megjelent, de több éves kutató munkára épülő és e helyen nagyon is aktuális- „Szondi György és Drégelyvár emlékezete” című könyvét is dedikáltathatta az olvasó közönség. Akit inkább a jelen megértése és a jövő foglalkoztatott az a jósdában Zsuzsától kaphatott kérdéseire válaszokat. A vásárosok között még sok értékes kézműves holmira akadhattunk: mézeskalács díszítő, fafaragó, gobelinhímző, édességárus, gyöngyékszer készítő, csontékszer készítő, bőrdíszműves, meseíró, tiffany- üveg készítő kínálta itt portékáját, választhattunk népi vagy modern, különleges mázas technikával készült kerámiák közül. Az egészség- sátorban helyi egészségügyi dolgozók végeztek méréseket és válaszoltak az egészséges életmóddal kapcsolatos kérdésekre.
     A délutáni programot – a vásárosok és kézművesek mellett- szintén érdekes bemutatók színesítették: íjászat, kardforgatás, had- és kultúrtörténeti bemutatók, középkori életet felelevenítő bemutatók, de felléptek a hastáncosok is, sőt egyéni táncbemutatókra is sor került.
A közeli Nomád Tábor is bekapcsolódott a programokba, itt a tábor természeti értékeinek bemutatása került előtérbe, íjászkodással egybekötve, de volt itt a kicsiknek állatsimogató is. A Schaffer- kúttól lovaskocsi szállította a gyerekeket a táborhoz.
     A családias és baráti légkörű rendezvény szervezésében és lebonyolításában mintegy hatvan fős csapat segítette láthatatlanul a szervezők munkáját, e jeles nap zökkenőmentes lebonyolítását. 
Ez úton is köszönet munkájukért és köszönet a szép és felemelő műsor közreműködőinek és megszervezőinek! 
    Többen évről-évre találkozunk, emlékezünk, és jól érezzük magunkat együtt ezen a napon. Drégelypalánk Önkormányzata és a szervezők jövőre 20. alkalommal várják szeretettel a Szondi Várjátékokra érkezőket! 

Krónikás: Záhorszki Mónika
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-