A Megyei Közgyűléssel ünnepelte várusunk 20. születésnapját
-
A több évtizedes hagyományoktól eltérően ebben az évben március 14-én délelőtt ünnepelte városunk az 1848-as forradalom és szabadságharc emléknapját. Ennek valóban különös oka van. Nevezetesen, hogy Rétság éppen 20 esztendeje, 1989. március 15-én vette át azt a díszes oklevelet, amelyben az akkor városi jogú nagyközség városi rangot kapott. Az ünnepség akkori díszvendége Gál Zoltán akkor belügyminiszter volt. A mostani évfordulón viszont az egész Nógrád Megyei Közgyűlés tisztelte meg közösségünket, és közös ünnepség keretében köszöntötték a helyi önkormányzattal együtt az ittlakókat az évfordulón.
      A nap a Római Katolikus Templomban tartott ökumenikus istentisztelettel kezdődött. Majd a friss tavaszi időjárás a művelődési ház elé szólította a gyülekezőket. Itt fél 11 kürül ismerkedtek a vendégek és a helybeliek. No meg az intézmény kiállítótermében, ahol egy szerény fogadással, (ha nem is hamubasült) pogácsával üdítővel várták a hosszú útról érkező megyei küldötteket.
      Talán nem meglepő, hogy a színházterem a korábbi évek hasonló programjaitól eltérően most tényleg zsúfolásig megtelt. Ez nem csak annak köszönhető, hogy az első sorokat a vendégeknek tartották fenn, hanem ténylegesen sokan voltak kiváncsiak a kitüntetettekre, a táncosok műsorra, és persze a díszvendégek mondanivalójára.
     Elsőként Mezőfi Zoltán polgármester köszöntötte a résztvevőket, és a vendégeket. Többek között Becsó Zsoltot, a Megyei Közgyűlés elnökét, országgyűlési képviselőt, Balla Mihály országgyűlési képviselőt, és nem felsorolva, de a megjelent megyei szervezetek, intézmények vezetőit, a megyei közgyűlés tagjait. Kiemelte, hogy városunk éppen most 20 esztendős. (Beszéde alább is meghallgatható) Majd Dózsa László színművész, a Madách Színház tagja adta elő Vörösmaty Mihály Előszó című költeményét, olyan központozással és hangsúlyokkal, hogy az előadásban az egykor született vers konkrét üzeneteket hozott a mának. Hiszen mi sem lenne természetesebb, hogy azért hallgatunk művészek tolmácsolásában művészek által alkotott műveket, hogy saját életünkre, eszményeinkre örömeinkre gondjainkra ismerhessünk. Őt Balla Mihály követte beszédével. Nem idéznénk, ez a beszéd is meghallgatható.
      A márciusi események egyik csúcspontja immár minden évben, a városi kitüntetések átadása. A képviselő-testület egykor hozott rendelete alapján ezen az ünnepen kerülnek átadásra a Pro Urbe kitüntetések és a Vállalkozók a Városért című elsimerések. Ezekből évenként maximum 3-3 adható ki. Pro Urbe díjra bármely állampolgár tehet javaslatot, a vállalkozók elismerésere pedig intézményvezetők és a képviselő-testület tagjai. A díjazottak méltatását Gál Gábor a Művelődési Oktatási és Sport Bizottság elnöke ismertette, a okleveleket, a plaketteket pedig Mezőfi Zoltán adta át. Becsó Zsolt a hölgyeket külön köszöntötte virágcsokorral, és elsőként gratulált a díjazottaknak.
     Elsőként Megyeri Károly tanárt vehette át a város egyik legrangosabb díját, a Pro Urbe emlékérmet. A méltatás ugyancsak meghallgatható. Megyeri Károlyt a helybélieknek és a környéken lakóknak nem kell bemutatni. Nemzedékek nőttek fel "keze alatt", azokban az iskolákban, ahol Romhánytól Drégelypalánkig oktatott. De lényeges, hogy nehéz időszakban volt igazgatója a rétsági intézménynek, később tanárként szakfelügyelőként szolgálta az oktatás ügyét. Egész életművét ismerte el a város a díjjal
     Másodikként a Szlovák Kisebbségi Önkormányzat részesült elismerésben, melyet az önkrományzat elnöke, Glückné Salgai Szilvia vett át. A kisebbsségi önkrományzat valódi kultúrateremtő tervékenysége a nemzetiségi hagyományok ápolása mellett a város kulturális életét is szinesíti.
     Tomek Istvánné tanítónő részesült ugyancsak Pro Urbe kitüntetésben. Tomekné Irénke hosszú évtizede dolgozik a város kulturális és oktatási életében. A díjjal ezt a munkát és a sikeres tevékenységet ismerték el.
     A Vállalkozók a Városért díjat ebben az évben egy cégnek ítélték oda. A Gálker Kft a méltatás szerint a elsősorban a város részére felajánlott jelentős munkák elvégzése, illetve ezzel kapcsolatos anyagi támogatásvállalás okán részesült elismerésben. A helybeliek tudják, hogy kezdeményezésükre, és jórészt saját pénzből építette meg a Gálker ÁBC és a kisparkoló közötti hidat, mindannyiunk megelégedésére. (A díjat a díjazott nem az ünnepségen vette át, az később kerül átadásra.)
     Az oklevelek, emlékplakettek átadását egy megható köszöntő követte. Mezőfi Zoltán polgármester köszöntötte a város legidősebb lakóját. Mint elmondta, Pongrácz Ferencné a napokban ünnepelte 100. születésnapját. A idős hölgyet jókívánságaival és virággal köszöntötte Becsó Zsolt is a megyei közgyűlés nevében.
     A díjak átadása után került sor az általános iskola és a Kereplő Néptáncsegyüttes műsor- összeállítására, amelyet Ivanicsné Hugyecz Mária állított színpadra az alsótagozatos napközis nevelők közreműködésével. A koreográfia, a zenés táncos részek szerzője és betanítója pedig Kozák Katalin táncoktató. (A műsorról tegnapi cikkünkben is szóltunk.) Természetes, hogy szünni nem akaró ünneplő tapssal köszönte a közönség a gyermekek bátor kiállását és a felkészítők szép munkáját.
     A műsorblokk után Becsó Zsolt a Megyei Közgyűlés elnöke tartotta meg köszöntőjét. (Ugyancsak meghallgatható)  Felidézte a 161 évvel ezelőtti eseményeket, közöttük Rétság és környékének szerepét a szabadságharcban. Beszédének második részében a 12 pont követeléseit elevenítette fel, hozzátéve az általa képviseltek véleményét és mai követeléseit. Itt a beszéd kissé aktuálpolitikai szónoklattá változott, amit láthatóan sokan lelkesen üdvözöltek, de többek véleménye szerint ezen - gyakran jogos - aktuálpolitikai, gazdasági élettel kapcsolatos kormányminőséítéseket talán nem városunk ünnepén lett volna helyes ily lelkesült hevességgel felvezetni.
      A Szózat elhangzásával persze nem ért véget az ünnepi eseménysorozat. A művelődési központ bejáratánál emléktábla található a 48-es hősök tiszteletére, közöttük a szabadságharcban résztvevők és életüket áldozók emlékére. Hagyományosan ezen ünnepség keretében került megkoszorúzásra. Az esemény bevezetőjeként Kozák Katalin énekében gyönyörködhettünk, majd városunk és a megye első embere - kéllégákkal - helyezték el az első koszorúkat a márványtáblánál. Majd a helyi intézmények, pártok, egyházak, civil szervezetek tisztelegtek az elődök emléke előtt. Ezen rész befejezéseként Kozák kati vezetésével a tánosokból alakult énekkartól hallottunk lelkesítő forradalmi énekeket.
     Ha kerek évforduló, és különösen 20. esztendő, akkor azt kivételes formában is jó ünnepelni. Így is történt, mert erre az eseményre készült egy hatalmas torta, a város címerével, amelyet Mezőfi Zoltán polgármester vágott fel az intézmény aulájában. Elsőként a legidősebb rétsági polgárt kínálták az édességgel, majd a vendégek, az ittlakók apraja, nagyja is részesült a kerek évfordulóra készült igancsak méretes és ízletes süteményből.
     Képeink időrendben igyekeznek dokumentálni az eseményeket, és feleleveníteni a tartalmas nap hangulatát, a kiválóan előkészítet és lebonyolított rendezvény jelentősebb pillanatait. Itt említjük meg, hogy nem csak szerkesztőségünk tüntette ki ilyen figyelemmel a programot, hanem több újság mukatársai dolgoztak és televízió is forgatott. Mások mellett a Nógrád fog képes beszámolót készíteni, de a Magyar Televízió Miskolci Körzeti műsorában is láthatnak összefoglalót, több más médium mellett. Érdemes ezeket is megkeresni, esetleg archívumként eltenni, hiszen újabb 10, vagy 20 év elteltével ezek igazi történelmi kordokumentumok leszek. 
GiK 
Első 2 kép Vargáné Fidel Ágota alkotása, továbbiak: GiK
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-