Honvédelmi államtitkári látogatás
-
A Hunyadi János Nyugállományúak Klubjának meghívására érkezett városunkba Vadai Ágnes, aki több más megbizatása mellett a Honvédelmi Minisztérium államtitkára. Ebből tudható, hogy egyben a kormánypárt politikusa is. Azt lehet mondani, hogy aktív baloldali politikusa.  Életútját megtekinthetjük saját honlapján, de nem csak onnan tudható, hogy többféle képzettsége, doktori fokozata, 5-6 nyelv ismerete mellett komoly nemzetközi tapasztalatokkal is rendelkezik. Mondhatni hát, hogy problémákra több nézőpontból tud rálátni.
     Az érkező vendéget az intézmény aulájában Hangyási Jenőné a klub elnöke, és Mezőfi Zoltán polgármester fogadta. Rövid tanácskozáson átnézték, milyen előzetes kérdések érkeztek be, majd az intézmény társalgójában találkozott a közönséggel. Közüttök a klub tagjain kívül volt hivatásos katonák, de érdeklődők, és a kistérségből érkezett látogatók is voltak, igen szép számban. Újra azt mondhatjuk, alig fértek be a teremben. (Csak megjegyezzük, hogy ezen a délelőttön is telt ház volt az intézményben, foglalt volt a kiállítóterem, a hátsó tanterem is, tehát ha e termek most banki bérleményt képeznének - mint ahogyan azt egyes képviselők eröltették - nem lett volna méltó helyiség a fogadásra.)
      Vadai Ágnest előbb virággal köszöntötték, majd a klub elnökének üdvözlő szavait követően tartott rövid bevezetőt, gondolatérbesztőt. Elmodta, hogy szerinte - és a Minisztérium szerint is - a klubok fontos szerepet töltenek be a mai honvédség és a nyugdíjas katonák kapcsolattartásában, és rendkívül fontos aktivitásuk. Őszintén beszét arról, hogy a mai állományt, a nyugdíjasok problémáit is ismerve vannak anyagi igazságtalanságok, amit a HM egyedül nem tud megoldani, de vannak nem csak anyagiakban megnyilvánuló elismerési formák, amiket kiemelten fontosnak tart. Ilyen a gondoskodás, a minél több személyes kapcsolat, a honvéd hagyományok ápolása. Más téma kapcsán is szóbakerült, hogy a tárca aktívan részt vesz a kormány idősügyi stratégiájának kidolgozásában, abban jelentősen tudja képviselni a katonanyugdíjasok érdekeit is. Mindenképpen az esélyegyenlőség megteremtését tartja fontosnak az idősek esetében is. Beszélt arról, hogy szükséges a honvédséget, a katonaéletet népszerűsíteni, a szakma presztizsét növelni, bár a későbbi beszélgetésben azt is elmondta, hogy jelenleg a hazát védő szolgálatot vállalók népszerűsége a magyar foglalkoztattottak körében végzett felmérések szerint a 2. helyen van, messze más foglalkozások és pl. politikusok felett. Mindemellett a helyi népszerűséget kinek-kinek a saját lakóhelyén is javítani kell, hiszen itt a volt alakulatok konkrét helyszínén, a konkrét emberek megélhetése, és megitélése kapcsán azok más viszonyokat teremthetnek, mint az országos adatok.
     Rövid (alig 15 perces), lényegretörő beszédét valóban úgy időzítette, hogy mások is szót kaphassanak, hiszen kiváncsi volt a helyben élők kérdéseire, véleményére. Voltak is bőven hozzászólások. Elsőként Jávorka János szólt pár szót az alakulat megszüntetése után kialakult helyzetről, az emlékek ápolásáról, és a volt katonacsaládok összertásáról. (Mivel el kellett mennie) kis ajándékkal köszöntötte az államtitkárt, aki láthatóan örült a figyelmességnek.
     Többen a nyugdíjas státusszal összefüggő problémáktól kérdeztek, a nyugdíj mellett vállalható munkáról, annak jövedelméről, illetve adózásáról, és a nyugdíjas katonák egyéb juttatásairól. Mondhatni többek között, hiszen sok érdekes részékérdés is felmerült. Ezekre nem csak úgy általában, hanem a kérdezők személyes problémáira, konkrét válaszokat adott. Nem is mindig kedvezőt, de őszintét. Elmondta például, hogy elismeri, hogy a társadalom egyéb rétegeihez képes korábban nyugdíjba vonuló katonák jogszabályi lehetősége ezen szolgáltatás igénybevétele, és a katonai munka nehézsége azt indokolja is. Ugyanakkor nyiltan kell arról beszélni, hogy a társadalom más rétegeiben ellenérzéset kelt a sok "korengedményes" nyugdíjas, és a viszonylag fiatalon nyugdíjba vonuló, és jó szintű ellátásban részesülő emberek - nem csak katonák, hanem pl rendőrök is - akik még erejük teljében újabb munkát vállalnak, és ezzel magas jövedelmet szerezhetnek. Ugyanakkor a nyugdíjak biztosítása országosan gondot okoz. Ebben a kérdéskörben tehát csak úgy lehet előre lépni, ha más rétegek érdekeit is figyelmebe véve születnek döntések.
     Ennek kapcsán szóbakerültek a 13. havi nyugdíjjal kapcsolatos kérdések is, különösen, hogy a katonanyugdíjasok általában felette vannak annak az ellátási összegnek (80.000 Ft), amely alatt a nehéz gazdasági helyzetben is megmaradhat a 13. havi nyugdíj. (no meg ahhoz 62 év felettinek kell lenni. (A többieknek csak ennek mértékéig kerülhet kifizetésre, és nem a teljes nyugdíjra tekintettel) Elmondta, hogy a 13. havi nyugdíj nem kötelező, az adható. Ezt a jelenlegi kormány vezette be, és noha szükséges ezen ellátást szűkíteni, arra törekednek, hogy ezt a vívmányt más ne vehesse el. Ezért olyan megoldást dolgoztak ki, hogy a - kétségtelen csökkentett mértékű - 13. havi nyugdíjat beépítik a rendes ellátás rendszerében, onnantól az nem visszavonható, nem eltörölhető bármely későbbi kormány részéről.
     Sok izgalmas kérdés hangzott el, és ezekre válaszok is. Mondhatni, igen aktív értékes másfél órai programon vehettünk részt, hiszen egy államtitkár ideje percre be van osztva, ezért is kérte mindenki megértését. Búcsúzásul újabb virágcsokorral köszöntötte őt a meghívó Hunyadi János Nyugállományúak Klubjának nevében Ritcler Jószef. Még mielőtt az újabb napi programja szerinti következő fórumra igyekezett volna az államtitkár, még rövid interjút adott a Rétsági Televíziónak. Az adás - az eseményről szóló tudósítással együtt - látható lesz a márciusi RTV összeállításban.
     Alábbi képek a látogatás és a rendezvény pillanatait dokumentálják.
GiK  
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-