Törvény van, és parlagfű is
-
Olvasók hívták fel figyelmemet, hogy nézzek csak szét a városban parlagfű ügyben. Nem kell ám messzire menni - mondták -, mert a város gondozásában lévő közterületeken a központtól néhány (néhány száz) méteren belül bőven lehet annyi parlagfüvet találni, amennyire a jegyző úr nyugodtan kiszabhatná a milliós bírságot. A kérdés már csak az, hogy kinek? Saját magának? Hiszen az ő felelőssége, hogy ne legyen parlagfű a város területén sem magánterületen, de különösképpen a közterületeken.
     Jónéhány helyet javasoltak felkeresni, de mivel magam is érzékennyé váltam a különféle gazok pollenjeire, a bőven termő helyeket fel sem mertem keresni. Pedig állítólag egész ligetek viritanak a Szőlődombon - ami ugye nagyrészt az Önkormányzat területe, és a 34 hektáros un. tankodromon, ami ugyan nem a város tulajdona, de a település közigazgatási területéhez tartozik. Tehát ezek tekintetében - és más előfordulásoknál is - a polgármesteri hivatalnak és vezetőinek intézkedési kötelessége van.
     De mit tesznek valójában? Úgy tűnik szinte semmit. Bár valamelyik cikkben megemlítettem, hogy Kalló Viktor által alkotott szobor (Gizi) előtti parkban mekkora gaz van, nem sokkal később lekaszálták. Bár ez a buzgalom lenne jellemző a többi helyre is, akkor e cikk nem íródik hiába.
     A "felderítés" koránt sem teljeskörű. Ha az olvasó talál parlagfüvet, és az lefényképezve a lelőhely megjelölésével megküldi, e cikk kiegészítéseként közreadjuk. Hátha ez is segít az allergia, a nyár legszörnyűbb, és egyre több embert kínzó betegség megelőzésben. Mert könnyű a város egészségügye kapcsán osztogatni, meg elpanaszkodni, hogy képviselőink mennyire szivükön viselik az egészség ügyét. Akárhogyan is van az allergia megelőzése lényegesen nagyobb tett lenne, hiszen a városban is százaknak nyomorítja meg nyári hónapjait. Korábban legalább volt demostratív parlagfűszedés a polgármester díszvendégségével, ebben az évben már ez is elmaradt. Meg az üggyel való foglalkozás is. Arról már álmodni sem merünk, hogy intézkedési tervvel, szigorú ellenőrzéssel, ha kell birságolással el kellene érni, hogy ne legyen pollenszóró növény, gaz környezetünkben. Mert azt ma már pontosan lehet tudni, hogy a csalán és más növények ugyanolyan veszélyesek. 
     Talán ez évben az allergiások kicsit szerencsésebbek, mert a szeszélyes időjárás eddig nem kedvezett a parlagfű beérésnek. De ami késik nem múlik, és a ma ki nem irtott gyom jövőre többedmagával újra támad.
     Söprögessen mindenki a saját portáján, mondták már néhányan, akiktől megkérdeztem, hogy saját területükön miért nem irtják a parlagfüvet. Noha a magánlakások és környezetük túlnyomó többsége szépen rendezett, gondozott és többnyire gazmentes, az illető egyén arra gondolt, hogy a város területein is rengeteg a gaz, és ameddig ott nem történik semmi, nincs erkölcsi alapja mások fegyelmezésének.
     Kis körutat tettem a város közepében. Tapasztalataimat megosztom a Tisztelt Olvasóval.
GiK
Koránt sincs vége! A cikk a képek között folytatódik
Néhány napja még a kisparkoló melletti patakmederben is rengeteg gaz virított, de mire körutamat elkezdtem, már a naggyát lekaszálták. Ez dicséretes, bár elsősorban ott ahol látszik. Mert kicsit feljebb (Tűzoltószertár mögött) lenne még tennivaló.
     Azután besétáltam a pictérre. Megdöbbentő. Ha valaki nem ismerné a parlagfüvet itt iskolapéldaként szolgálva több kifejlett példányt is találhat. Egyetlen egy ilyen növény elég egy lakótelep "ellátására", tehát azt mondani felelőtlenség, hogy mit számít az az 1-10 tő! Bizony számít.
     Aztán ahogy körbenéztem egy teljesen elhanyagolt gazdátlan placcot voltam kénytelen konstatálni. A gaz kiveri a betont, a faházak előtti dzsumbújról nem is beszélve. De paragfű nem csak a homokkupac és az árusítóasztal tövében terem, hanem kissé hátrébb a húsbolt mögötti árnyas területen jónéhány "szép" példány. Koránt sincs vége! A cikk a képek után folytatódik!

     Nem fogják kitalálni, a város közepén ez a terület kinek is a tulajdona? Hát az önkormányzaté! Az igaz, hogy üzemeltetésre kiadta az Uránusz KFT-nek. Nem csoda, hogy nem megy ode sem árus, sem vevő, ha ilyen állapotok vannak.
     Az egészben az a legszomorúbb, hogy például a kreszpark és a faház melletti terület - mások általi - rendbetételéért oly harcosan kiálló településfejlesztési biztottsági elnök - igen leírom, nem titok Hegedűs Ferenc - a saját résztulajdonában lévő cég átlal üzemeltetett területén nem tudja elérni, hogy rend legyen? Aki oly nagy hangon ajálgatja, hogy traktorral lekaszálja a teljes focipályát, a piacteret miért nem tudja elintézni, hogy cége emberei rendbetegyék? Mert ha jól tudom bérleti díjat nem fizetnek a piactérért, annak hasznát beszedhetnék, egyetlen kikötése volt egykor a testületnek, hogy az üzemeltető tartsa rendben. Meggondolandónak tartanám felbontani az erre vonatkozó szerződést, mert láthatóan ebből a városnak csak kára származik. Meg pollenje...

    Aztán a sétát a Városháza irányába veszem. Van ott egy üres telek, amelyre éppen rálát a polgármester és a jegyző az ablakából. (A Műszaki csoport műhelye melletti terület) Gazdagon termi az összes gazfajtát, benne persze parlagfüvet, csalánt, és egyéb pollenszórót. A képek - és a továbbiak is - nem is igazán alkalmasok arra, hogy jól bemutassuk az egyes növényeket, mert a zöld háttérben a zöld növényt csak a jószemű ember tudja felfedezni. De fel lehet a helyszineket keresni és személyesen meggyőződni róla.
     Nos lehet, hogy a telek tulajdonosait nem lehet elérni. De akkor valakinek legyen figyelme hogy végigtol egy fűkaszát ...

Koránt sincs vége! A cikk a képek után folytatódik!
     Aztán haladva a 2-es úton a vasúti átjáró felé, az épületeket elhagyva az útszegélytől pár méterre ugyancsak gazdag gazligetek találhatók. Kinek a területe, nem tudom. De pl. a magasfeszültségű vezeték nyomvonalában szétnyíló erdős rész sávjában is embernyi magasságú gaz található a bemutatott résztől nem messze. Koránt sincs vége! A cikk a képek után folytatódik!
    No nem kell messzire menni. Át sem kelünk a vasúton a patakmederre vet néhány pillantást az ember. Köztudottan ez az önkormányzat területe, és feladata megtisztítani. Nem csak a növényvédelmi feladatok okán, hanem az esetleges árvizek elkerülése érdekében is. A szépen burjánzó gaz között itt azért kivillan a patak ere, mert a kővel kirakott részek egy szakasza még tartja magát. De felette, peremén, igen "szépen él és virul" a parlagfű. Koránt sincs vége! A cikk a képek után folytatódik!
     Nem így, ha tekintetünk a vasútállomás irányába fordul és az út másik oldalán próbáljuk felderíteni mi is az a mély árok amelyet egykor pataknak hittünk. (A Tüzép telep mögötti rész) Hát látják, hogy nem látják? A mindenféle gaz, köztük ugyancsak veszélyes növények olymértékben nőtték be, hogy a vízfolyás már nem is felfedezhető. Lassan a híd alatti részt is benövi, aztán ha jön a víz, menjen amerre akar... Ez is önkormányzati terület, és önkormányzati felelősség! Koránt sincs vége! A cikk a képek után folytatódik!
     Az egykori honvédségi járműközlekedésre épített híd felől nézve sem változik a helyzet. Sőt ezen a kis összekötő úton - amely átvezet a Táncsics utcába -, a híd betonját, az út szélét is kiveri a gaz. Meddig kellett ennek ott talajt keresni, hogy végül még a beton alól is előbújt. Ha engedik neki előbújik. És szaporodik, terjeszkedik... Koránt sincs vége! A cikk a képek után folytatódik!
    Ha valaki az előző képekre azt mondta volna, hogy ennél rosszabbat már el nem tud képzelni, tévedett. Van a városnak egy másik patakja is. Amelyik a Nagyparkoló alatt húzódik. Hogy a föld alatt mi van nem tudjuk, de amíg nincs bebújtatva a az aszfalt alá, olyan gazerdő fedi, hogy csoda, ha valaki nem esett még bele, azt gondolván, hogy az útmagasságban sűrű növő növényzet - többnyire gaz - sima utat takar. Nem! Elárulom, ez alatt is patak csörgedez. Jó mélyen, mert itt már nemcsak vékonyszálú gazok, hanem fás szárú növények, indák, egyéb televények nőnek oly dúsan, hogy elképpesztő. Nézzék meg! Idegenforgalmi látványosságnak sem rosz: Rétság hírességei ... A Rompos cukrázda, és a Márka autósbolt mögötti galogos átjárón bárki csodálkozhat egy kicsit, úgy katasztrófaturisztikailag. Hogy a gaz milyen állatvilágot rejt és táplál, arról e cikk nem szól, de érdemes lenne erről is írni. Nem kevés aggodalomra ad okot a nyesttől kezdve a különféle rágcsálók elszaporodása. Koránt sincs vége! A cikk a képek után folytatódik!
     Aztán kicsit feljebb, egykor kedvelt gyaloghíd felé veszem a sétát. Még ez is alig 200 méterre a városközponttól. A Madách utcát köti össze az átjáró az Akácfa utca felé. A masszív hídon sokan járnának, de egyre többeket riaszt a patakmedret elfedő, benövő gaz. Közte persze ugyancsak a legkülönfélébb gyomnyövények. És gondolom nem csak a néhány ponton, hanem egész hosszában ez a kép tárulna a szemlélő elé. Tessék mondani? Ki a felelős a patak tisztántartásáért? És nem csak a gazra, hanem a vízelvezető képességre, a meder állapotának fenntartására is gondolunk. Nem lenne ebben tennivalója a város vezetőinek? De bizony lenne! Nincs vége! A cikk a képek után folytatódik!
A séta eddig tartott, de mint jeleztem a felderítés nem ért véget. Olvasóink képes és szöveges kiegészítését is várjuk!
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-