Évzáró a Rózsavölgyi Márk Művészeti Iskola rétsági tagozatán
-
Évzáró ünnepségre gyűltek össze a Rózsavölgyi Márk Művészeti iskola Rétsági tagozatának növendékei. Ahogy mifelénk egyszerű rövidséggel említik, a zeneiskolások.
    Az inkább hivatalos, mint koncerthangulat ugyan nem követelte volna meg, hogy a színházterem szolgáljon az est fogadására, a rendezők mégis úgy döntöttek, hogy a tanulók felcsendülő muzsikája a legjobb akkusztikájú térben szólaljon meg. A résztvevők inkább a szülők, a hozzátartozók szűkebb köre. A közelmúltban beszámoltunk az évzáró hangversenyről, ahol a minden tanuló számot adott tudásáról, és a vendégektől telt házban sorra vastapssal jutalmazták előadásukat.
    A Himnusz hangjai után Dobai Szabolcs, a kihelyezett tagozat vezetője köszöntötte a jelenlévőket, majd a növendékek közül hangzottak el zongora és hegedűművek.
    Dobai Szabolcs rövid értékelését azzal kezdte, hogy 30 éves évfordulót is ünnepelte a rétsági Zeneiskola, hiszen éppen három évtizeddel ezelőtt szerveződött meg az ittlakók igénye alapján a zenetanulás helyi lehetősége. Ez idő alatt számtalan tehetséges fiatal indult el zenei pályán, de enneél fontosabb, hogy több száz zeneértő, zeneszerető felnőtt emlékezik a muzsikatanulás alapiskolájában szerzett tudásra, az előadóművészet élményére.
    A tagozatvezető szólt gondjaikról is. A tudósító nem teheti meg, hogy ne ossza meg olvasóival azt a szomorú hírt, hogy a helyi zeneoktatás komoly gondokkal küzd, és az sem biztos, hogy a következő évben el tud indulni - az immár 31. - tanév. No nem a jelentkezők hiánya, vagy a képzett művésztanárok lelkes munkája hiányzik, hanem az iskola működtetéséhez a finanszírozás. Az tartozik a dolog hátteréhez, hogy az ezévi költségvetési rendeletben az Országgyűlés a művészeti iskolák támogatását jelenősen megkurtította. Az un. fejquóta majd fele az korábbi időszaknak. Az iskola fenntartója a Megyei Önkormányzat, de eddig nincs információnk arról, hogy az így keletkezett hiányt tudja-e, és akarja-e vállani. (Itt persze nem csak a rétsági tagozatról, hanem a megye összes művészeti intézetének finanszírozásáról van szó, ami sok tízmilliós pluszkiadás, az ugyancsak szűk megyei büdzsének is.) Ha a fenntartó, a megye nem tudja finaszírozni az oktatást, akkor nincs miből működnie az intézménynek. Nemcsak Rétságon, hanem Gyarmaton és más városokban sem.
    Értesüléseink szerint a helyi önkormányzatokat akarják bevonni a költségek biztosításába. Ez persze eléggé nehezen elfogadható, egyrészt mert a helyi önkormányzatoknak amúgy is sok más dolog terheli a kasszáját, meg azért ezen intézmény működtetése továbbra is megyei feladatot jelent. Ott kellene megnyugtatóan biztosítani a művészeti képzés feltételeit. Ha nem lesz más mód, mégis az önkormányzatnak kell zsebbe nyúlni. Értesüléseink szerint ez egy-egy tanulóra vetítve úgy 60-70.000 Ft éves támogatást tenne ki, ami azt jelenti, hogy éves szinten 2-2,5 millió forinttal kellene Rétság városának támogatásként kiagészíteni a központ és a emgye által erre költött pénzt.
    Én úgy gondolom - ezt a pénzt, akár más fontos kiadások rovására is - biztosítani kellene, ha már minden kötél szakad. Csakhogy nem tudni hol van ennek a vége? Ha most ennyit terhelnének át a városokra, mi lesz jövőre és azt követően? Mi lesz a zenetanulmányukat elkezdett fiatalokkal? Hol tanulhatnak tovább? Elvileg persze a kapott bizonyítvány állami végzettséget igazoló okirat, azzal bármely más zeneiskolába be lehet iratkozni. Csakhogy pénz Gyarmaton, Vácon sincs, és joggal mondanák ezen intézmények vezetői, hogy ez esetben is adjon támogatást a küldő település. Az utazási költségekről, a lehetetlen közelekdési viszonyokról nem is beszélve.
    A tagozatvezető optimista, és reményteljesen nyilatkozott a következő év indításáról. Ezért be is iratkoztak a gyerekek, és befizették tandíjukat. De arról is beszélt Dobai Szabolcs, hogy a napokban Finnországban járt, ahol örömmel látta, micsoda támogatást élvez a kultúra. Amint mondta példa van rá, hogy ott egy csődbe jutott üzletközpontot felújított a város, és kulturális központtá alakítva számtalan programnak, hangversenynek ad helyet. Miközben ma Magarországon azt lehet tapasztalni, hogy színházak, kulturális intézményeket szüntetnek meg, és helyükön kereskedelmi egységek, bankok kezdenek el virulni. Eközben az állami támogatás visszaszorulásával az egykor híres magyar zeneoktatás - Kodály, Bartók hazájában - lehetetlen helyzetbe kerül.
    Képeink az eseményt, és a bizonyítványosztás pillanatait örökítik meg, és az eredmény láttán csillogó gyermekarcokat. Így is van rendjén! Az öröm legyen a gyermekeké, a gondokat pedig oldják meg a felnőttek, a választott megyei és helyi önkormányzatok. 
GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-