Módszertani nap az Óvodában
Sztruhár Istvánné bevezető beszéde

-
A szakmai rendezvényt a Nógrád Megyei Közoktatási Közalapítvány támogatásával, a HAGYOMÁNY ÉS MINŐSÉG jegyében szerveztük meg, a néphagyomány értékeinek, gyöngyszemeinek átadása a célunk. A hagyományok iránti elszakíthatatlan kötelék mindig élt az emberekben, a hagyomány nélküli kultúra elképzelhetetlen.
     Németh László szavaival élve: „Ahová az Isten beülteti az6 embert, ott gyökeret ereszt. Hajszálnyi gyökeret elébb, mint a zsenge növényke, majd ahogy az idő telik: egyre szélesebb körben kapaszkodik a földbe, akár a fa. S ahogy növekszik, gyökere is egyre mélyebben nyúl alá, s egy idő múlva már nem is lehet kitépni onnan anélkül, hogy kár ne essék benne. Miként a fa, úgy az ember is gyökeret ereszt saját kultúrájába.”
     A néphagyomány gyöngyszemeinek tudatosítása mára feladatunkká vált, pedagógiai feladattá. A hagyományos kultúra egyes elemeit felhasználhatjuk a gyermekek nevelése-fejlesztése terén. Erős motiváló ereje van a népi játékoknak, bölcsődaloknak, ringatóknak, amit az óvodai élet egész rendszerében eredményesen felhasználhatunk a nevelés folyamatában.
     Az óvodáskorú, beszélni tudó, játszani szerető gyermekek nem nélkülözhetik a mondókákat, népi játékokat, dalokat, rigmusokat. Az egyszerű dallamos mondatocskáktól a nagyobb terjedelmű dalokig, mondókákig a summázó rigmusokon, nyúlfarknyi dalokon keresztül juttatjuk el a gyermekeket, miközben fejlődik együttműködése, megtanul társaihoz alkalmazkodni, együtt mozogni, nem zavarják egymást tánc közben, alakulnak metakommunikációs jelzéseik. 
A részükre ismeretlen szavak például: pitvar, jelentését megmagyarázzuk, így bővülnek ismereteik. A szép kiejtés, a ritmus, a ritmikus mozgás, az alkalmazkodás, együttműködés természetessé válik a gyermekek számára.
     A tagolt beszéd, a magyar hangsúly elsajátítása, a dalok, mondókák, ringatók, rigmusok révén beidegződéssé válnak. A mondókák, dalok, közmondások kifejezései ezek hanghordozása beszédükben is felfedezhető, így a gyermekek beszédkészségének alakításában, fejlesztésében is nagy a szerepük, jelentőségük (a népmesék szintén ezt segítik).
A beszéd természetes társa az ének. A gyerekek szeretnek énekelve beszélni is, de énekelni is szeretnek. Sokszor arra is ösztönözzük őket, hogy találjanak ki ismert mondókára, szövegre dallamot.
     Itt az óvodában szinte egész napjukat betölti az ének, a zene. Itt van minden pillanatban: örömben, bánatban, szabadidőben, munka, tevékenység közben. Az összetartozás érzését segíti, minden tevékenységet, alkalmat bensőségessé, emlékezetessé tesz a fejlesztő hatása mellett. 
Fejlesztő hatás: testséma fejlesztés, mozgás feletti kontroll fejlesztése, a mozgás tudatos irányítása, szem-kéz, szem-láb koordináció fejlesztése, szocializációs érzékenység fejlesztése.
A jó légkör, a jó zenei légkör a népi dalos játékok által nyújtott sajátos zenei hangulat meghatározza a gyermekek későbbi kapcsolatát a népzenével, népi hagyományokkal.
Szakemberek szerint az éneklés a legjobb lehetőség egyes beszédhibák kiküszöbölésére. Az alap kultúr-technikák elsajátításában is nagy a szerepük, hiszen a gyermekdalok mindegyike a szótagokat összekapcsolja a hangokkal.
Aki sokat énekel, mondókázik, annak a helyesírásával, szótagolásával biztos nem lesz probléma az iskolában.
Gyermekkorban kell megszerettetni az énekszót, megtanítani a gyerekeknek az éneklést, megismertetni velük minél több dalt, dalos játékot, hogy átadjuk azt a hagyományt, ami által vidám, kiegyensúlyozott közösséggé válhatunk. Olyan közösséggé, amelyben a dal színesíti mindenki egyéniségét, fejleszti személyiségét.
A gyermekjátékok népszerű dallamai régi hagyományokból erednek.
Kodály Zoltán hívta fel a figyelmet, hogy a magyar néphagyomány gyökerei nem ismerhetők meg a gyermekjátékok szövege és dallama nélkül. Az énekes-táncos játékok komplex műfaji egységben jelennek meg: dallam, beszéd, mozgás, cselekmény, egymáshoz alkalmazkodás egységét tükrözik.
Általuk teljesedik ki a gyermekek személyisége, ha mindezt a lehetőséget kínáljuk nekik.
     Mi itt valamennyien azon fáradozunk, hogy a gyermekek életéből, gyermekkori élményeikből ne maradjon ki a gyermekjátékok üzenete. Ezt az üzenetet adja át Kozák Katalin néptánc pedagógus a nagycsoportos óvodások közreműködésével.
 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-