Egy könyv stációi
-
Szives figyelmébe ajáljuk az Olvasónak Dovák B József könyvét, amely a keresztút egyes állomásait mutatja be. A könyv létrejötte több alkotó együttműködésének terméke. Legfőképpen persze a szerzőé, aki nem csak megtervezte a stációkat, hanem tűzzománc technikával el is készítette. Az egységes fatáblákon afféle kis triptikonként megjelenő sorozat darabjai megtekinthetők Diósjenőn a katolikus templomban. És persze az itt ajánlott kötetben a hozzá fűzött bevezetővel és az egyes képek mellé tett gondolatokkal. Most nem számolhatunk be valamiféle könyvpermierként tartott rendezvényről. Az élet "egyszerűségével" elkészültek a képek, és ugyanilyen szerénységgel megjelent a könyv, amely népszerűségének köszönhetően az első kiadás lassan elfogy. A szerzőt városunkban is jól ismerik, bemutatása röviden szerepel az alábbi írásban ezért nem ismételnénk.
GiK 

Könyvajánló  Dovák B. József: Stációképek

A könyv szerzője nem író, sokkal inkább művészember. Rajzot tanít lakóhelyén Diósjenőn, és Rétságon is. A rétsági művelődési központban hosszú évek óta vezeti a tűzzománc kört. Segítségével sokan megismerték, megszerették ezt a különös művészeti ágat.
      Gyakorta biztattuk őt, hogy ne csupán oktatóként legyen részese, motiválója az alkotó folyamatnak, hanem saját műveivel is lépjen az érdeklődők elé. Sokáig visszautasította, mondván: elegendő művészeti feladatot jelent az számára, hogy családja környezetét saját képükre formálva, élhetővé varázsolja. Hogy ez így is történt, meg is győződhet az, ki látta már saját kezűleg készített tárgyait, bútorait.
      Aztán mégis jelentkezett egy-egy alkotással, s mi több, még arra is vállalkozott, hogy a diósjenői római katolikus templomba elkészítsen egy tizenöt alkotásból álló tűzzománc stációkép-sorozatot. A munka oly szépre sikeredett, hogy azóta is csodájára jár, aki csak teheti. Ez adta az ötletet, hogy a képeket egy kis kiadványban is megjelentessük.
      Így fogalmaz a keresztút gondolata kapcsán: „A Teremtő és a teremtett világ élő kapcsolatának kinyilvánítása, Szent Ferenc naphimnusza. Minden tőle ered, minden általa létezik, mindenben jelen van. Ez a legmagasabb fokú szeretet, nem jeleníthető meg másképp csak jelképei által, melynek ereje az évezredeken át tartó állandóságban van. Ez az ikon. Az ikon nem akar pillanatnyi állapotot ábrázolni. Ennél sokkal mélyebb utalással emlékezteti az embert, mindarra ami a keresztút 2000 esztendős valósága. A 15 stációt magába foglaló keret, önmagában hordozza mindazt, amiről Szent Ferenc ír. Az ember számára az őselemek közül a Föld az alapja, a középpontja az életnek. Ennek ősi jelképe, a körbe írt egyenlő szárú kereszt. Ez alatt a pikkelyekkel ívelő halfarok, a vizeket jelenti, szorosan kapcsolódva a Holddal és a csillagokkal, mint az éjszakai égi jelölőkkel. A Földből növő élet az ég felé, a levegőbe nyúlva öleli karjaiba a virágzó napot, így teljesítvén a Teremtő akaratát, magában hordozva az éltető Nap sugarait. Az életnek ez a megjelenítése minden egyes stációnál üzeni, hogy a Teremtő Atya földi létre elküldött Fia szenvedése és halála után feltámadásában új életet nyert minden élőnek.”
      „Eddigi alkotói utam legnagyobb kihívása volt a diósjenői "KERESZTÚT" elkészítése. Végigjárni képről képre a szenvedő Jézus útját megrázó élményt jelentett. Munka közben személyes utammá, utunkká lett, mert családommal együtt  járjuk azóta minden esztendőben Nagyböjt idején .Kívánom mindenkinek ,aki kezébe veszi e kiadványt, hogy találjon rá a kereszt útján saját helyére-legyen Simonná-s akkor a megváltás benne lesz új életté. Akkor nyeri el igazi értelmét az én munkám is, akkor lesz több mint dísz! LEGYEN!”
      A kis könyv bevezetőjében Győry Csaba diósjenői plébános ajánlja a kiadvány az olvasónak: „Amikor e sorokat olvasod, egy falu lelki világa elevenedik meg lelki szemeid előtt. Egy falué, melyet nem csak egy kiváló szent ember oltalmába hanem minden szent oltalmába ajánlottak ősei. Ezek a neves és névtelen szentek vigyázták és vigyázzák e falu lelkét és minden nap új hitet és reményt adnak mai követőiknek ahhoz a küzdelemhez, amelyre a szenté váláshoz és egyáltalán az élet rögös útján való végigmenetelhez mindannyiunknak szüksége van. Természetesen amikor az ő pártfogásukat kérjük elsősorban a Mi Urunk Jézus Krisztus keresztútjára tekintünk, hiszen elsősorban Ő tanít minket arra, hogy soha ne adjuk föl a mindennapok küzdelmeit és Ő ad erőt ahhoz is, hogy minden elesésünkből képesek legyünk fölkelni és tovább indulni azon az úton, amely a Mennyei Hazába vezet. Ez az út nem könnyű. de ha valaki Istenben bízik, akkor gyönyörű. Az Örök Haza Kapuja minden ember előtt nyitva áll, az Út maga Krisztus, de az utat Isten segítségével nekünk kell végigjárnunk. Ne feledd Kedves Olvasó, hogy az élet útján soha nem vagy egyedül, hiszen Isten ott van mindig melletted Szentlelke kegyelmével és Szeretteid segítő keze által. Kívánjuk, hogy a sorok olvasása közben közelebb kerülhess az Úrhoz és azokhoz akiket Ő neked ajándékozott.”
      A kötet a szerzőnél kapható. Bátran ajánljuk mindenkinek lelki épülésére.

Tudósítónktól  

A művészi kivitelű kötet egyik belső oldalpárja

Diósjenői templombelső, a falakon elhelyezett stációképekkel
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-