Hőségriadó szerdától
Kettes fokozatú hőségriadót rendelhetnek el, az Országos Meteorológiai Intézet jelentése szerint ugyanis  három napon át a napi középhőmérséklet meghaladja a 25 fokot így 2009. július 15-én szerdától érvénybe lépnek a hőségriadó intézkedései.

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal közleménye

 
Szerdától 2. fokozatú hőségriasztás: akár 36 fok is lehet
Sajtóközlemény
2009. július 13.

A héten délnyugati áramlással igen meleg levegő éri el a Kárpát-medencét – tájékoztatta az ÁNTSZ-t az Országos Meteorológiai Intézet. Eleinte még felfrissülést hoznak az éjszakák, azonban a hét közepétől hajnalban sem hűl le a levegő, napközben pedig helyenként 35 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Kedden még csak néhány helyen, szerdán sokfelé meghaladja a napi középhőmérséklet a 25 fokot, néhol akár a 27 fokot is elérheti.
     Tekintettel arra, hogy a napi átlaghőmérséklet meghaladja a 25 °C-t, ezért dr. Falus Ferenc országos tiszti főorvos 2. fokozatú hőségriasztást rendel el. A déli órákban tartózkodjunk hűvös helyen. A lakások felmelegedését úgy akadályozhatjuk meg, ha nappal becsukjuk az ajtót, ablakot és besötétítünk. Este, éjszaka szellőztessük át a helyiségeket friss levegővel. Az elveszített folyadékot folyamatosan pótolni kell. Az idősekre, betegekre és a kisgyermekekre különösen figyeljünk oda. A kirándulók, utazók, nyaralók mindig vigyenek magukkal elegendő folyadékot.
     Az országos tiszti főorvos felhívja az egészségügyi intézmények, a mentőszolgálatok, az önkormányzatok figyelmét is, hogy az egészségünket érintő megelőző intézkedéseket tegyék meg. Így többek között az esti órákban locsolják a közterületeket, illetve tegyék közzé az igénybe vehető légkondicionált helyiségek listáját.

Országosan várható minimum és maximum hőmérsékletek:
július 14. kedd: hajnalban 12, 17°C napközben 30, 34 °C
július 15. szerda: hajnalban 15, 20 °C napközben 32, 36 °C
július 16. csütörtök: hajnalban 16, 21 °C napközben 30, 34 °C
július 17. péntek: hajnalban 15, 20 °C napközben 30, 35 °C

Tájékoztató hőségriadóval kapcsolatban (korábbi közlemények alapján)

Tájékoztatom, hogy a „Fodor József” Országos Közegészségügyi Központ, Országos Környezetegészségügyi Intézete továbbra is részt vesz az Európai Unió által támogatott 3 éves kutatási programban („Az időjárás egészségügyi hatásainak vizsgálata és a káros hatások megelőzése Európában.) Ennek keretében az EU programban résztvevő magyar partnerekkel együtt (ÁNTSZ Fővárosi Intézete, az Országos Mentőszolgálat és az Országos Meteorológiai Szolgálat) folytatni kívánja az extrém időjárási helyzetek és az ezzel kapcsolatos egészségi hatások előrejelzését.
    Kísérleti jelleggel kipróbálásra került az időjárás – egészségi hatás előrejelző rendszer Budapesten.
    Legalább három napra előrejelzett magas hőmérséklet esetén szükséges a lakosság figyelmét felhívni a hőség kockázataira, a legfontosabb tünetekre és a megelőzés lehetséges módjaira. Dr. Páldy Anna, az Országos Környezetegészségügyi Intézet helyettes igazgatója vagy a Kommunikációs Főosztály áll a média rendelkezésére.

    A területen kérem, hogy a megyei tisztifőorvosok a hőségriasztás 2. fokozatának előrejelzése esetén értesítsék:

  • Mentőszolgálat megyei szervezeteit
  • A sürgősségi betegellátási rendszert
  • A megyei kórházakat, különös tekintettel az infarktus és stroke centrumokat,
  • Városi tisztifőorvosokat
  • illetékes önkormányzatokat a szociális ellátásban részesülők fokozott gonddal történő ellátására
  • köztéri ivóvíz vételi lehetőségek időszakos biztosítása
  • háziorvosok figyelmeztetése a veszélyeztetett korcsoportú lakosság növekvő ellátási problémáira
  • koranyári időszakban felvilágosító előadások tartása (összekapcsolva a meleg és az UV sugárzás káros hatásainak megelőzésére) – különös tekintettel a pedagógusok bevonására.
A hőségriasztás fokozatai a következők:

1. Figyelmeztető jelzés belső használatra (1. fok): várhatóan legalább egy napra a halálozás napi értékeinek kb. 15%-os növekedését jelzi előre a rendszer. Ezt a kockázatot az előrejelző rendszer kb. napi 25 Co-os, vagy azt meghaladó középhőmérséklet esetén valószínűsíti.

2. Készültség jelzés – riasztás a lakosság számára (2. fok.): az előrejelzés szerint várhatóan legalább három egymást követő napra eléri (vagy meghaladja) a napi 25 Co-ot (kb. 15%-os növekedés a napi halálozásban). További feltétel: legalább egy napra eléri a napi középhőmérséklet a 27 Co-ot, ami pedig kb. 30%-os napi halálozás növekedésnek felel meg. A 2. pontban felsorolt esetekben a magas napi átlaghőmérséklet olyan környezet-egészségügyi kockázatot jelent a lakosság számára, amely indokolja az egészségügyi ellátó rendszer figyelmeztetését és a lakosság hőhullám alatti rendszeres tájékoztatását a megnövekedett egészségi kockázatokról.

3. Riadó jelzés (3. fok): Amennyiben várhatóan legalább három egymást követő napra eléri a napi középhőmérséklet a 27 Co-ot (kb. 30%-os a napi halálozásban). Ez a kánikula helyzet megfelel a 179/1999. (XII.10.) korm. rendelet 5. §. 2. bk. a) pontjában megfogalmazott „rendkívüli időjárási helyzet”-nek, ami a hivatkozott rendeletben előírt intézkedések elrendelését indokolja.

Ezen levelemmel egyidőben az MTI számára megküldtem az Országos Tisztifőorvosi Hivatal közleményét a rendkívüli időjárási helyzetben javasolt életmódról, magatartásról.

Kérem a fentiek tudomásul vételét és alkalmazását.
Budapest, 2007. június 17.
Tisztelettel:

Dr. Falus Ferenc - országos tisztifőorvos
Az ÁNTSZ honlapja >>>
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-