A fogyasztóvédők ünnepi tanácsai
-
Karácsony körül mindenki azzal van elfoglalva, ogy örömet szerezzen ismerőseinek, hozzátartozóinak. Vásároljon valamit, ami meglepi. Nos az örömteli meglepetésből gyakorta lesz szomorúság, ha az üzletek polcain roskadozó termékek közül a kiválasztott néhány darab hagy kivánnivalót maga után. Majd ha nincs számla, nyugta, garancialevél, akkor még keresnivaló se marad. Azért, hogy a vásárlás örömei megmaradjanak, bosszúságai elkerülhetők legyenek, alább közreadjuk a Fogyasztóvédők szerkesztőségünkhöz eljuttatott tájékoztatóját.
GiK 


Karácsonyi vásárlással kapcsolatos tudnivalók

Az üzleteket terhelő kötelezettségek

     Karácsony közeledtével az üzletek széles körű termékválasztékkal és jobbnál jobbnak tűnő ajánlatokkal várják minden évben fogyasztóikat. Az ünnepek előtt a leárazások, akciók még gyakoribbak, mint az év többi időszakában. A vásárlás előtt azonban érdemes végiggondolnunk, hogy mit és hol szeretnénk vásárolni, illetve érdemes kellőképen körültekintően, fogyasztói jogaink ismeretében eljárni vásárlásaink során, ezzel számos későbbi problémát megelőzve. 
     Fontos tudnunk, hogy a termékek árát minden esetben egyértelműen, könnyen azonosíthatóan és tisztán olvashatóan kell feltüntetnie az üzleteknek. Előfordulhat azonban mégis, hogy egy terméken több egységár került feltüntetésre, ebben az esetben azonban a fogyasztó jogosult az alacsonyabb feltüntetett áron megvásárolni a terméket. 
     A vásárlás során az eladó köteles nyugtát, blokkot, kérésre számlát, kötelező jótállás alá eső termék esetében pedig jótállási jegyet adni. A kapott bizonylatot, jótállási mindenképpen őrizzük meg gondosan, hiszen ezek nélkül az esetleges minőségi kifogás intézése lehetetlen.
     Külön figyelmet érdemel, hogy a termékhez kapott magyar nyelvű használati-kezelési útmutató-ban a fogyasztót minden esetben magyar nyelven, közérthetően és egyértelműen kell tájékoztatni a termék rendeltetésszerű használatának, felhasználásának, eltarthatóságának és kezelésének módjáról.
     Fontos tudnunk továbbá, hogy minden üzletben jól láthatóan kell elhelyezni a vásárlók könyvét, illetve a panaszfórumokról szóló tájékoztatót, így ezeknek külön kérés nélkül is hozzáférhetőnek kell lennie számunkra.
Praktikus tanácsok
  • Bármilyen az üzlet működésével kapcsolatos észrevételünk, panaszunk van, akkor azt írjuk be a vásárlók könyvébe, nem kell kellemetlenül éreznünk emiatt magunkat.
Jótállás („garancia”) és szavatosság („blokkgarancia”)
     Mindenekelőtt érdemes tisztában lennünk néhány alapvető fogalommal, így azzal, hogy mi a különbség a jótállás és a szavatosság között.
     A hétköznapi néven garanciaként ismert jótállás elsősorban mint kötelező jótállás vonatkozik az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet mellékletében felsorolt termékekre. A kötelező jótállás időtartama ezen termékek esetében egy év. Természetesen ennél hosszabb idejű jótállás is vállalható a forgalmazó által, azonban ezen esetekben pontosan kérdezzünk rá, hogy mire is vonatkozik a többletként vállalt jótállás és milyen feltételekkel érvényesíthető az egy évet meghaladó időtartamban.
     Figyeljünk oda arra, hogy jótállás vállalása esetén a forgalmazónak külön kérés nélkül át kell adnia a jótállási jegyet a vásárlónak. 
A jótállási jegyen pedig fel kell tüntetni:
  • a forgalmazó nevét és címét,
  • a fogyasztási cikk megnevezését, típusát, gyártási számát, azonosításra alkalmas részeinek meghatározását,
  • a gyártó és - külföldről származó termék esetén - az importáló nevét, címét,
  • a fogyasztót a jótállás alapján megillető jogokat, azok érvényesíthetőségének határidejét, helyét és feltételeit,
  • a vásárlás vagy az üzembe helyezés időpontját.
Ugyancsak gyakran találkozhatunk a blokkgarancia fogalmával, amely valójában a szavatosságot takarja. A szavatosság a vásárlástól számított első hat hónapban gyakorlatilag ugyanolyan védelmet biztosít a hibás teljesítéssel szemben a fogyasztó számára, mint a jótállás (innen ered a hétköznapi blokkgarancia szóhasználat is). Ezen hat hónapos időtartamban ugyanis a forgalmazónak kell saját költségén bizonyítania, hogy nem történt hibás teljesítés, azaz a termék nem szenved például valamilyen már a vásárlás időpontjában is meglévő rejtett hibában, vagy esetleg a hiba rendeltetésellenes használat következménye.

Praktikus tanácsok

  • Figyeljünk oda arra, hogy ha a vásárolt termékre kötelező jótállás vonatkozik, vagy a forgalmazó egyébként jótállást vállalt rá, akkor a jótállási jegyet megfelelően kitöltse a forgalmazó.
  • A vásárlást igazoló számlát, bizonylatot gondosan őrizzük meg, még ha szeretteinknek nem is adjuk oda azt a vásárolt ajándékkal.
Vásárlói kifogások
     Előfordulhat, hogy a termék a rendeltetésszerű használat ellenére is meghibásodik. Amennyiben minőségi hibát észlel a vásárló, a terméket haladéktalanul vissza kell vinni abba az üzletbe, ahol vásárolta vagy a megadott szervizbe, ugyanis a hatályos szabályozás alapján a fogyasztó dönti el hol érvényesíti szavatossági igényeit.
     A fogyasztó a kijavítás, illetve a csere iránti igényét a forgalmazó által a jótállási jegyen feltüntetett javítószolgálatnál, vagy magánál a forgalmazónál közvetlenül érvényesítheti. Szavatosság esetében természetesen a termék forgalmazója az, akit igényünkkel felkereshetünk. Igényeink érvényesítéséhez szükséges az ellenérték megfizetését igazoló bizonylat (számla, blokk), vagy a jótállási jegy.
      A forgalmazó a fogyasztó kifogásáról jegyzőkönyvet köteles felvenni a fogyasztói szerződés keretében érvényesített szavatossági és jótállási igények intézéséről szóló 49/2003 GKM rendelet alapján (ennek egy példánya a fogyasztót illeti meg). A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a vásárlás adatain túl (fogyasztó neve, címe, termék megnevezése, vásárlás ideje) a hiba bejelentésének időpontját, az érvényesíteni kívánt igény megnevezését, valamint azt, hogy a forgalmazó miként kívánja ezt rendezni (kicseréli, javítja a terméket, vagy esetleg szakértői véleményt kér). Amennyiben a forgalmazó egyáltalán nem akar jegyzőkönyvet felvenni, úgy a vásárlók könyvébe tehetünk bejegyzést, illetve panaszunkkal közvetlenül fordulhatunk a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság területileg illetékes felügyelőségéhez.
     Ha a forgalmazó elfogadja a minőségi kifogás jogosságát, úgy a fogyasztó:
  • elsősorban kijavítást vagy kicserélést igényelhet,
  • másodsorban pedig megfelelő árleszállítást kérhet, vagy elállhat a szerződéstől a termék vételárának visszafizetése mellett.
Akár jótállás, akár szavatosság keretében érvényesítjük igényeinket elsősorban javítást vagy cserét kérhetünk, ha a csere a forgalmazónak a javításhoz képest aránytalan többletköltséget eredményezne, akkor jogszerűen felajánlhatja a termék javítását a csere helyett. Amennyiben a termék javítása és cseréje nem lehetséges, csak abban az esetben kérhetjük a vételár leszállítását vagy annak a visszafizetését. Fontos tudni azonban, hogy a vételár visszafizetése esetén a magyar jogi szabályozás alapján nincs lehetőség levásároltatásra és minden esetben vissza kell adni a teljes vételárat.
     Előfordulhat, hogy valamely ajándékból többet kapunk, vagy esetleg nem tetszik az. Ilyenkor általában megpróbálkozunk azzal, hogy visszavisszük, megpróbáljuk kicseréltetni a terméket. Gyakori tévhit, hogy minden esetben megillet minket a három napon belüli csere joga. A kötelező csere azonban csak a hibás teljesítés esetére (azaz ha a termék rendeltetésszerű használat mellett meghibásodott valamilyen például gyártási hiba folytán) és kizárólag az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet mellékletében felsorolt tartós fogyasztási cikkre vonatkozik (így például ha egy ruházati terméket viszünk vissza a vásárlást követő három munkanapon belül azzal, hogy a termék hibás, akkor sem kérhetjük a termék cseréjét, ha az a javításhoz képest aránytalan többletköltséggel jár a forgalmazó számára). Nem szabad tehát figyelmen kívül hagyni, hogy a termék forgalmazója nem köteles a terméket kicserélni, illetve a vételárát visszaadni, ha az hibátlan. 

Praktikus tanácsok

  • Figyeljünk oda arra, hogy a jegyzőkönyv megfelelően kitöltésre kerüljön, kiváltképp ara, hogy az adataink, a kifogás közlésének időpontja, illetve a kifogásolt hiba leírása és az általunk érvényesíteni kívánt igény szerepeljen a jegyzőkönyvben.
  • Ha a hibás terméket nem javítják meg 15 napon belül, akkor ajánlott levelet kell írni a termék forgalmazójának vagy a szerviznek, ahol a minőségi kifogásunkat jelezve a terméket javításra átvették, azzal, hogy jelöljenek meg egy határidőt a javításra, mert a 15 nap, amely alatt törekedniük kellett volna a javítás fogyasztónak okozott jelentős kényelmetlenség nélkül való megjavítására már eltelt, azzal a kikötéssel, hogy ellenkező esetben a vásárlástól elállva a termék vételárának visszakövetelését helyezzük kilátásba.
  • Amennyiben a vásárolt termék meghibásodik nyomban jelezzük kifogásunkat a termék forgalmazójánál, vagy a jótállási jegyen megjelölt szervizben.
  • Rögzített bekötésű, illetve a 10 kg-nál súlyosabb, vagy tömegközlekedési eszközön kézi csomagként nem szállítható fogyasztási cikk esetében ha panaszunk van hívjuk ki a szervizt vagy a forgalmazót, ne hagyjuk hogy arra hivatkozzanak, hogy a mi kötelezettségünk a terméket elszállítani az üzletbe
Kit terhel a bizonyítás a vásárolt termék meghibásodása esetén?
     Ha vita merül fel a hiba keletkezését illetően, az üzlet már nem köteles szakvélemény beszerzése céljából megküldeni az árut a fogyasztóvédelmi hatóságnak, azonban a szavatosság esetében 6 hónapig, jótállás esetében a jótállás időtartama alatt a kereskedőt terheli a bizonyítás. 
     A szavatosság esetében vásárlást követő 6 hónapon belül felismert hiba esetén úgy kell tekinteni, hogy a hiba már a teljesítés (vásárlás) időpontjában megvolt, kivéve, ha a dolog természetével, vagy a hiba jellegével összeegyeztethetetlen. Ezért a hat hónapon belüli hiba esetén a forgalmazónak kell bizonyítania, hogy a vásárláskor még nem volt hibás a termék 
     A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy amennyiben a forgalmazó nem fogadja el a vásárló panaszát, elutasítja az igényét, úgy a vásárló által - esetlegesen - indított bírósági eljárásban a forgalmazónak kell bizonyítania igazát. Fontos tudni, hogy a hiba felfedezésétől számított két hónapon belül közölt kifogást kellő időben közöltnek kell tekinteni 
     Ha a vásárlástól már hat hónap már eltelt, a fogyasztónak kell bizonyítania azt, hogy a hiba már a vásárlás időpontjában is fennállt. A bizonyítást a KERMI Kft által /vagy más akkreditált intézmény által/ kiadott szakvéleménnyel teheti meg. A szakvélemény költségét (vizsgálati díj, a termék elküldésének postai költsége, stb.) ebben az esetben a fogyasztó viseli, és a kereskedőt csak bírósági döntés kötelezheti ennek megtérítésére.
     A jótállási idő keretében felmerült hibák esetében érvényesített fogyasztói igények során, úgy kell tekinteni a jótállás teljes időtartama alatt, hogy a hiba már a vásárlás időpontjában is fennállt, tehát a jótállási idő teljes egésze alatt, valamint a szavatossági idő első hat hónapja alatt keletkezett minőségi kifogások esetében a forgalmazót terheli a bizonyítás kötelezettsége annak minden költségével és a kifogást csak egy független és elfogulatlan szakértői vélemény birtokában utasíthatja el.

Praktikus tanácsok

  • A vásárlástól számított hat hónapon túli, vagy a jótállás időtartamán túli szavatossági igény érvényesítése esetében számos kellemetlenséget megspórolhatunk magunknak, ha a forgalmazóval egyeztetjük azt, hogy mely független szakértő véleményét fogadja el szavatossági igényünk megalapozottságának bizonyítására (lehetőleg írásban).
Jogorvoslat
     Amennyiben a kereskedő nem fogadja el a minőségi kifogást, vagy elfogadja, de semmit sem tesz, a fogyasztó a fogyasztóvédelmi hatóságnál tehet panaszt, illetve megkeresheti a termékhez kapcsolódó szakmai szervet, vagy egy fogyasztói jogokat védő társadalmi szervezetet, illetve a Békéltető Testületet. A Békéltető Testületek kivételével ezek a konkrét ügyben nem hozhatnak határozatot (tehát pl. nem kényszeríthetik a cipő kicserélésére a kereskedőt), de jó esély van arra - ha egyébként jogos a reklamáció -, hogy a forgalmazó mégis hajlandó lesz a fogyasztói kérést teljesíteni.

Praktikus tanácsok

  • Minden esetben kíséreljük meg a forgalmazóval, vagy szervizzel fennálló vitánk rendezését mielőtt békéltető testülethez fordulnánk.
  • Az esetleges eljárásokban állításainkat alátámasztó rendelkezésre álló dokumentumokat, egyéb bizonyítékokat gondosan őrizzük meg, ha valami pedig később esetleg már nem lesz bizonyítható, akkor pedig amennyiben módunkban áll készítsünk róla fényképet például a mobiltelefonunkkal, vagy nyomban tegyünk bejelentést a fogyasztóvédelmi hatóságnál.
10 dolog, amire érdemes figyelni a karácsonyi vásárlás során és azt követően

 
1.
Ne szégyelljünk kérdezni a vásárlás alkalmával, minél több információt tudunk a kiválasztott termékről, annál könnyebb lesz a választás, illetve az esetleges későbbi igényérvényesítés is.
2. 
Kérjünk számlát vagy blokkot, és ellenőrizzük, hogy a jótállási jegyet megfelelően kitöltött-e a forgalmazó, ha nem, akkor ragaszkodjunk ehhez.
3. 
A számlát, blokkot, illetve a kapott jótállási jegyet gondosan őrizzük meg, még ha szeretteinknek nem is adjuk oda azt az ajándékkal együtt.
4. 
A szeretteinknek szánt ajándékot próbáljuk ki (vagy próbáljuk fel) mielőtt odaadjuk, ezzel ugyanis számos későbbi kellemetlenséget elkerülhetünk.
5.
Ha valamely termékkel kapcsolatban minőségi kifogásunk van, akkor szavatossági és jótállási igényeinket a forgalmazónál és a szerviznél is érvényesíthetjük, mindkét esetben kötelesek felvenni jegyzőkönyvet a minőségi kifogásunkról, melynek egy példányát gondosan őrizzük meg.
6.
Javításra minden esetben csak átvételi elismervény ellenében adjuk oda a terméket.
7.
Javítás esetén a jótállási jegyre kerüljön rögzítésre a javítás időtartama, hiszen ezzel az időtartammal meghosszabbodik a jótállás.
8.
Kötelező jótállás esetén 10 kg-nál nehezebb terméket a használat helyén kell megjavítani, vagy ha ez nem lehetséges, akkor a forgalmazónak kell gondoskodnia az elszállításról.
9.
Interneten keresztül, vagy katalógusból történő rendelés esetén a kézhezvételtől számított 8 munkanapon belül visszaküldhetjük a terméket, elállási szándékunkat jelezve a forgalmazónak.
10.
Élelmiszerek vásárlása esetén mindig ellenőrizzük a minőségmegőrzési időt, a termék összetevőit, valamint azt, hogy a termék forgalmazója fel van-e tüntetve.
Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Salgótarjáni Kirendeltsége 
(A képek csak illusztrációk)
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-