Népszavazás - helyi részvételi adatok és eredmények
-
Ma szavazni ment az ország 8.027.814 választópolgárból mindaz, aki úgy gondolta, hogy véleménynyilvánításával befolyásolni akarja a legnagyobb ellenéki párt népszavazási indítványát. Rétságon 2351-en jogosultak az úrnához járulni.

Részvételi arányok
     Folyamatosan figyelemmel kísérve a részvételi adatok alakulását, azt lehet látni, hogy városunkban valamivel nagyobb arányban vettek részt a szavazáson, mint az ország átlagában. Délutánra már a kiemelkedő részvételű megyei átlagoknak is fölötte van a rétsági aktivitás.
     Most, röviddel az úrnazárás előtt úgy tűnik alaptalanok voltak azok az előrejelzések, akik a korábbi népszavazásoknál kisebb részvételt valószínűsítettek. Az állampolgárok mégiscsak nagy számban vesznek részt a kérdések megválaszolásában, bár kétségtelen tény, hogy aki nem megy el, nemmel szavaz. Itt nem arról szól a történet, hogy mondjuk X, vagy Y legyen országgyűlési képviselő. Ott vagy az egyikre, vagy a másikra szavazni kell az eredmény eldöntéséhez. Itt a távollét egyértelműen nem szavazat. A részvételi arány ismeretében azon sem érdemes taktikázni, hogy 50% alatt legyen megjelenés, hiszen a mostani választási törvény értelmében, ha alatta van, akkor is lehet eredményes, amennyiben az egyik alternatíva az összes választó 25%-ának szavazatát megkapja. Tehát legalább 2006954 szavazatot.
      Települési bontásban persze nincs értelme érvényességről beszélni, hiszen egyedül az országos adat számít. Olyan nem lesz, hogy pl. Nógrád megszavazta, Budapest pedig nem, és Pesten marad a vizitdíj. Mert az egész országra ezek összegéből kialakuló eredmény lesz érdekes. Mindazonáltal a helyi adatok ismerete érdekes lehet az olvasónak, ezért álljon itt egy grafikon az országos és a rétsági részvételi adatok összehasonlításával.

Eredmények
     A cikk készítésenek pillanatában még csak gyűlnek az adatok, ilyenmódon részletes elemzésre csak később lesz mód. Mindenesetre 95,35 %-os feldolgozottság mellett itt elérhetővé tesszük a rétsági szavazókörök jegyzőkönyvét, ahol a feldolgozottság mértéke szerint láthatóak a helyi eredmények. 

Nézzük ezeket az adatokat grafikonon ábrázolva
     Látható az ábrákon, hogy a rétsági szavazatok arányai nagyjából megfelelnek az országos tendenciáknak. Tulajdonképpen nagyobb a különbség az igennel és a nemmel szavazók között. Lényegs különbség a kéz szavazókör között nem látszik, bár figyelemre méltó, hogy a 2-es szavazókörben - Iskola - nagyobb az igen szavazatok száma és kisebb a nem-eké.

Néhány gondolat az egészségügyre váró lehetőségekről
     Számomra az elgondolkodtató, hogyan fordulhat szemben egy politikai szándék a helyi érdekekkel. És itt most beszéljünk konkrétan Rétságról, noha az ország sok városa kerülhet ilyen helyzetbe.
     Teljesen természetes, hogy a népszavazást a legnagyobb ellenzéki párt kezdeményezte. Mivel a demoktarikus szabályok szerint történt, természetesen joga van ilyen kezdeményezést tenni. Hogy értelme mennyire van, azt a jövő dönti el. Merhogy a kérdés az, hogy a többségi akarattal eltörölt vizitdíjat mivel lehet pótolni. És itt akkor beszéljünk a helyi viszonyokról.
     Pontosan tudható, hogy az önkormányzat működtetésében 1 háziorvosi körzet és 1 fogorvosi körzet van. Vállalkozó orvos által szerződéssel ellátott városi feladat 1 háziorvosi körzetben és egy gyermekorvosi körzetben van. És van egy önálló vállalkozó orvos is. Na mármost a városi fenntartású rendelők esetében a helyi költségvetésbe betervezésre került a vizitdíj, mint bevétel. Ez összesen Rétságon az előző évi költségvetési táblák szerint - 1,7 millió forint volt. És nem is teljes év alatt jött össze ennyi pénz.
     Na mármost. A város képviselő-testületének - itt és most ki lehet mondani - FIDESZ támogatással megválasztott tagjai mást sem határoztak egész előző esztendőben, csak azt, hogy minden módon növelni kell az intézmények bevételét. Hogy saját magukra ezt nemigen érvényesítették, az most nem ide tartozik. Viszont az orvosi körzetek éves szinten 2 milliónál több pluszbevételt teljesítettek. És hasonló nagyságrendű péntől enek el a vállalkozó orvosok is.
     Tekintve, hogy az Alkotmánybíróság állásfoglalása szerint a vizitdíj nem érinti a központi költségvetést, ennek következtében a szavazási eredmény miatt eltörlendő 300 forintokból kiesett bevételt nem is pótolják ki. Nincs is fedezete a központi költségvetésben. Mi következik ebből? Csak az, hogy a fideszes kezdeményezés az ország minden fideszes vezetésű városában a helyi adófizetőkre hárítja a kiesett bevételt ugyanúgy mint a más vezetésű városokban is. Mivel a városi költségvetésben megtervezésre kerültek a rendelők kiadásai, azokat akkor is biztosítani kell, ha vizitdíj bevétel elmarad. Ilyenmódon a városnak kell kipótolnia a hiányt. Amiben csak az az anakronizmus, hogy amennyiben a legnagyobb ellenzéki párt helyi képviselő is az "igen" mellett kampányoltak - és mit is tehettek mást - akkor éppen a helyi képviselő-testület szándéka és pénze ellen léptek fel.

GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-