HANGADÓ
2005. JÚNIUS ..

Betegjogi képviselet Rétságon

Nógrád megyében kb. 2-2, 5 évig nem volt betegjogi képviselő. E hiányt pótolva Fogadja a jelentkezőket Rétságon, minden hónap utolsó szerdai munkanapján 14.00 órától – 16.00 óráig Siklósi Miklós betegjogi képviselő a Polgármesteri Hivatalban. Az alábbiakban néhány leggyakoribb felmerülő kérdésre adja meg a választ.

Mi az egészségügyi ellátáshoz való jog?
     Sürgős szükség esetén az életmentő, illetve súlyos vagy maradandó egészségkárosodás megelőzéséhez való jog alapvető emberi jog, annak igénybevétele semmilyen módon nem korlátozható.
     Ugyancsak alapvető joga van a betegnek a szenvedés csökkentéséhez.
     A beteg jogosult az állapota által szakmailag indokolt szintű egészségügyi szolgáltató és amennyiben jogszabály kivételt nem tesz a választott orvos egyetértésével az ellátását végző orvos szabad megválasztásához, ha az ellátás szakmai jellege, az ellátás sürgőssége, illetőleg az igénybevételének alapjául szolgáló jogviszony ezt nem zárja ki.

Mi az emberi méltósághoz való jog?
     Az egészségügyi ellátás során a beteg jogosult arra, hogy vele, tisztelettel és megbecsüléssel bánjanak, személyéhez fűződő jogait tartsák tiszteletben. Az egészségügyi ellátás során a betegen kizárólag a vizsgálathoz és a gyógykezeléshez szükséges beavatkozások végezhetők el.

Mit tartalmaz a kapcsolattartás joga?
     A beteg azon joga, hogy kifejezett rendelkezésével megtilthassa, hogy róla bárkinek felvilágosítást adjanak, illetőleg nyilvános módon feltüntessék, hol került elhelyezésre. Továbbá a beteget megilleti a vallási meggyőződésének megfelelő egyházi személlyel való kapcsolattartásának és általános vallása szabad gyakorlásának a joga. Bizonyos estekben arra is lehetőséget biztosít az egészségügyi törvény, hogy a kórházi ellátás során a hozzátartozó végig a beteg mellett tartózkodhasson – súlyos betegek, gyermekek, illetve szülő nők esetén.

Mi az intézmény elhagyásának joga?
     A törvény kimondja, hogy a beteg jogosult az egészségügyi intézmény elhagyására. A törvény a betegeknek ezt a jogát csak meghatározott speciális esetekben tartja korlátozhatónak.

Mi a tájékoztatáshoz való jog, az önrendelkezéshez való jog?
     A törvény a betegek alapvető jogává teszi, hogy egészségügyi állapotukról általános jelleggel folyamatosan tájékoztatást kapjanak. Ezen túlmenően a beteget az egyes beavatkozások megkezdése előtt az egészségügyi állapotával kapcsolatos minden lényeges körülményről tájékoztatni kell, mert a megfelelő tájékozottság képezi alapját a beteg egészségügyi állapotával kapcsolatos döntésének.

Mi az ellátás visszautasításának joga?
     A törvény a cselekvőképes beteg számára biztosítja az ellátás visszautasításának jogát.
     Abban az esetben, amennyiben a beteg egészségügyi állapotában az ellátás elmaradása estén súlyos vagy maradandó károsodás következne be, a beteg az ellátást csak meghatározott alaki kötöttségekkel megtett nyilatkozatában utasíthatja vissza. A törvény a gyógyíthatatlan betegségben szenvedő cselekvőképes beteg számára – meghatározott kivételekkel – biztosítja azt a jogot, hogy életmentő vagy életfenntartó beavatkozást visszautasítson. Ebben az estben a törvény meghatározza azokat az eljárási garanciákat, amelyek biztosítják azt, hogy a beteg önrendelkezési jogát döntése következményeinek teljes ismertében gyakorolja.

Mi az egészségügyi dokumentáció megismerésének joga?
     A tájékoztatáshoz való jogosultsággal összefüggésben a törvény kiemelten nevesíti az egészségügyi dokumentáció megismerésének jogát. A beteg jogosult továbbá az általa hiányosnak vagy pontatlannak vélt dokumentáció kiegészítésének vagy kijavításának a kezdeményezésére. Az egészségügyi ellátásban résztvevő személyek a beteg ellátása során tudomásukra jutott egészségügyi és egyéb személyes adatait bizalmasan kötelesek kezelni, és csak az arra jogszabály, hatósági határozat vagy a beteg nyilatkozat által feljogosított személyekkel jogosultak közölni.

Milyen kötelezettségek terhelik a beteget?
     Amennyiben a beteg beleegyezési jogát gyakorolva az egészségügyi ellátás igénybevétele mellett döntött, köteles az egészségügyi ellátást a vonatkozó jogszabályok és az intézményi rend keretei között igénybe venni. A beteget ellátása során az ellátást végző egészségügyi dolgozóval való együttműködési kötelezettség is terheli. Ennek értelmében a törvény meghatározza azokat a kötelezettségeket, amelyek a betegnek az együttműködés keretében teljesítenie kell.

Az egészségügyi szolgáltató tájékoztatási kötelezettsége
     A betegjogok érvényesítése körében az egészségügyi szolgáltató kötelezettségévé teszi, hogy a beteget – illetőleg a beteg ilyen irányú nyilatkozata vagy a törvény rendelkezése alapján nyilatkozni jogosult személyt – egészségügyi állapotától függően az egészségügyi szolgáltató intézménybe való felvételkor, illetve ellátása előtt a betegjogokról, azok érvényesítésének lehetőségeiről, valamint az intézmény házirendjéről részletesen tájékoztatnia kell.

Ki a betegjogi képviselő?
     A betegjogi képviselőnek igen fontos szerepe van a különböző problémák egészségügyi intézményen belüli megoldásában, illetve a peres ügyek megelőzésében.
     Segíti a beteget az egészségügyi dokumentációhoz való hozzájutásában, közreműködik a beteg panaszának megfogalmazásában és kezdeményezheti annak kivizsgálását, írásbeli meghatalmazása esetén ő tesz panaszt, illetve rendszeresen tájékoztatja az egészségügyi dolgozókat a betegjogokról és azok érvényesüléséről az adott intézményben

A betegjogi képviselők a Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány 1051. Budapest, Akadémia u. 3. Telefon: 06-1-475-57-30 alkalmazásában működnek.

www.retsag.hu
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-